شهریه دانشگاه و هزینه تحصیل

شهریه دانشگاه در فرانسه و هزینه تحصیل

متقاضیان زیادی در پی به دست آوردن اطلاعات در خصوص مهاجرت به کشور فرانسه وجود دارند. به این صورت در مقاله زیر هزینه تحصیل و شهریه دانشگاه های کشور فرانسه مورد بررسی قرار می گیرد. زیرا اطلاع پیدا کردن در خصوص هزینه تحصیل و شهریه های دانشگاه ها در کشور فرانسه یکی از موضوعات مهم در مورد مهاجرت به این کشور است.

هزینه تحصیل در فرانسه

افرادی که می‌خواهند ویزای تحصیلی کشور فرانسه دریافت کنند همیشه موضوع هزینه تحصیل در این کشور برایشان مهم است. زیرا هزینه های زندگی در این کشور نسبت به بقیه کشورهای اروپایی نسبتاً کمتر می باشد. دانشگاه های کشور فرانسه به دو دسته عمومی (دولتی) و بین المللی (خصوصی) تقسیم بندی می شود. دانشگاه های دولتی این کشور فقط برای شهروندان تابعه فرانسوی است. هزینه دانشگاه های دولتی بسیار پایین و ارزان می باشد و حدوداً شهریه یک سال تحصیلی ۲۵۰ یورو می شود. دانشجویان بین المللی فقط در صورتی می‌توانند در دانشگاه های دولتی تحصیل کنند که بورسیه تحصیلی این کشور را دریافت کنند. در غیر این صورت می‌توانند در دانشگاه خصوصی پذیرش شوند، که هزینه‌های این دانشگاه ها نیز از حدود ۸۰۰ یورو در هر ترم شروع می‌شود و تا ۱۵ هزار یورو می رسد. البته هزینه ی این دانشگاه ها در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی بسیار مقرون به صرفه تر می باشد.

شهریه دانشگاه و هزینه تحصیل

هزینه تحصیل دانشجویان بین المللی در کشور فرانسه

یک دانشجوی بین المللی در رشته پزشکی حدود ۴۵۰ یورو در سال هزینه می‌کند. یک دانشجوی مهندسی حدود ۶۲۰ یورو در سال هزینه دارد. برنامه های مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در فرانسه گران تر می باشد. تحصیل در یک موسسه خصوصی هزینه های زیادی برای دانشجویان به دنبال خواهد داشت.

تحصیل در دانشگاه های فرانسه

از لحاظ محبوبیت کشور فرانسه از مقاصد تحصیلی دانشجویان بین المللی در اتحادیه اروپا به حساب می آید. مواردی مانند وجود داشتن بهترین دانشگاه های جهان در کشور فرانسه، جذابیت یادگیری زبان شیرین فرانسوی، وجود موزه ها و جاذبه های معروف گردشگری، تجربه سبک زندگی در فرانسه دانشجویان زیادی را به این کشور می کشاند. همچنین وجود سیستم پرداخت شهریه برای دانشجویان بین المللی نیز یکی از مزایای تحصیل در این کشور است.

شهریه دانشگاه و هزینه تحصیل

شهریه دانشگاه در فرانسه

فرانسه نیز مانند دیگر کشورها دارای دانشگاه دولتی و غیردولتی می باشد. دانشگاه های دولتی شهرهای بسیار کمی از دانشجویان دریافت می کنند. به همین دلیل بیشتر متقاضیان قصد تحصیل در این دانشگاه را دارند. به طور کلی هزینه های تحصیل در کشور فرانسه با توجه به نوع دانشگاه، رتبه علمی و مقطع تحصیلی متفاوت است.

هزینه تحصیل در مقاطع مختلف

در مقطع کارشناسی در دانشگاه دولتی هزینه تحصیل حدوداً سال ۱۹۰ یورو در سال است. البته هزینه های تحصیل در کشور فرانسه در رشته های مختلف مقاطع کارشناسی کمی متفاوت است.
به عنوان مثال برای رشته های مهندسی که دارای واحدهای عملی هستند مبلغ شهریه تا ۶۲۰ یورو در سال نیز می رسد.
هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های کشور فرانسه حدوداً ۲۶۰ یورو در سال می باشد، که این مبلغ با توجه به نوع رشته تحصیلی متغیر است. هزینه های تحصیل در کشور فرانسه در مقطع دکترا به طور میانگین حدود ۳۹۶ یورو در سال خواهد بود. در این مقطع بعد از پایان دوره تحصیلی ممکن است، دوره های تخصصی نیز برگزار شود که دارای هزینه های متفاوتی خواهد بود.

شهریه دانشگاه خصوصی در کشور فرانسه

شهریه دانشگاه ها در این کشور بر اساس یک سری ویژگی‌های دانشگاه و رشته تحصیلی متغیر می باشد. ولی به طور کلی متوسط شهریه دانشگاه خصوصی در این کشور از ۱۵۰۰ یورو تا ۲۰ هزار یورو در سال متغیر می باشد.

 

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی

هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی در کشور فرانسه به مقطع تحصیلی بستگی دارد. به طور کلی متوسط هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی و حدود ۱۹۰ یورو در سال خواهد بود. هزینه تحصیل در رشته های مهندسی بیشتر از دوره های دیگر است. حدود ۶۲۰ یورو در سال می باشد. هزینه تحصیل در رشته های پزشکی نیز به طور متوسط ۴۵۰ یورو در سال است. به طور کلی هزینه تحصیل در دوره های مختلف کارشناسی ارشد ۲۶۰ یورو در سال و برای دکتری ۳۹۶ در سال می باشد. متقاضیان برای تحصیل در دوره های تخصصی خاص باید انتظار شهریه های بالاتری را در دانشگاه داشته باشند.

شهریه دانشگاه و هزینه تحصیل

شهریه دانشگاه در فرانسه

شهریه دانشگاه در فرانسه به این صورت است:

  • دانشگاه ایکول مرکزی در شهر نانت به طور متوسط شهریه که در سال دریافت می کند، حدود ۴۵۰ یورو است.
  • دانشگاه مین در لومان مبلغ ۵۰۰ یورو در سال شهریه دریافت می کند.
  • دانشگاه لیل در وینودسک حدود ۲۷۰ یورو در سال شهریه دریافت می کند.
  • دانشگاه دکارت پاریس ۳۵۰ یورو در سال
  • دانشگاه پیرو ماری کوری در پاریس ۳۵۰ یورو در سال
  • دانشگاه برق در پاریس ۲۰۰۰ در سال

هزینه خوابگاه های دانشجویی در کشور فرانسه

قیمت اقامتگاه ها و خابگاه ها معمولاً بالاتر از متوسط بین المللی که ۲۰۰ یورو در ماه است. گزینه های اصلی مسکن دانشجویان در فرانسه به شرح زیر می باشد.

خوابگاه های خصوصی و دولتی به طور متوسط هزینه خوابگاه ۲۰۰ یورو در ماه است. اما در شهر پاریس این مقدار ۴۰۰ یورو می باشد. حدود ۱۳ درصد از دانشجویان بین‌المللی در خوابگاه‌ های دانشجویی زندگی می کنند. این گزینه خوابگاه های خصوصی و دولتی گزینه های اقامتی در بین دانشجویان هستند.

اجاره آپارتمان اشتراکی با دانشجویان دیگر نیز بین ۴۰۰ تا ۷۰۰ یورو در ماه می باشد. در شهر پاریس این میزان ۸۰۰ یورو می باشد. در حالی که در شهرهای کوچکتر فرانسه می توان یک آپارتمان کوچک با قیمت حدود ۳۰۰ یورو در ماه نیز پیدا کنید. خانه های ویلایی اجاره آن ها از ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در ماه متغیر است. دانشجویان بین المللی به برنامه VISALEi   دسترسی دارند. این برنامه به عنوان ضامن برای دانشجو می کند. ضامن کسی است که شما را به عنوان یک دانشجو بین المللی تضمین می کند که توانایی پرداخت اجاره بهای خود را دارید. اگر نتوانید اجاره خوابگاه را پرداخت کنید با شرایط خاص هزینه های اجاره شما را تامین می کند.

خوابگاه های دانشجویی در فرانسه

هزینه مسکن و خوابگاه

قیمت مسکن می تواند در کم یا زیاد شدن هزینه های تحصیل در این کشور نقش موثری داشته باشد. هزینه مسکن به محلی که برای زندگی انتخاب می کنید بستگی دارد و اجاره خوابگاه دانشجویی مبلغی بین ۱۵۰ تا ۶۰۰ یورو در ماه خواهدشد. اجاره یک آپارتمان به طور متوسط بین ۴۰۰ تا ۷۰۰ یورو در ماه می‌باشد. اگر شما می خواهید هزینه های تحصیل در این کشور مقرون به صرفه باشد می توانید یک آپارتمان کوچک در یکی از شهرهای کوچک فرانسه انتخاب کنید، که فقط ۳۰۰ یورو در ماه می‌شود. متوسط هزینه قبض برق، آب و اینترنت در این آپارتمان ها حدود ۲۰۰ یورو در ماه خواهد.

هزینه مواد غذایی

غذاهای کشور فرانسه بسیار خوشمزه و خاص می باشند که بخش مهمی نیز در هزینه‌های تحصیل در این کشور را تشکیل می‌دهند. بیشتر افراد تصور می کنند که هزینه ی مواد غذایی در فرانسه بالاست. هزینه مواد غذایی برای یک فرد مجرد در ماه ۲۰۰ تا ۲۵۰ یورو در شهر پاریس خواهد شد، که البته در شهر های دیگر بسیار کمتر است. صرف غذا در یک رستوران لوکس به مراتب مبالغ بیشتری را شامل می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره تخصصی فرانسه