تحصیل پزشکی در فرانسه رویای دانشجویان

فرانسه سومین کشور بزرگ قاره اروپاست که از شناخته ترین کشورهای جهان برای تحصیل است . پایتخت کشور فرانسه ،مرکز فرهنگ و تجارت ،پاریس است .23 درصد بودجه سالیانه این کشور به آموزش و تحصیلات دانشگاهی اختصاص دارد که اثباتی بر سطح سواد فارغ التحصیلان این کشور است . کشور فرانسه علاوه بر کیفیت آموزشی دارای ویژگی های قابل توجهی از جمله هزینه تحصیلی کم ،امنیت ،اعتبار مدارک تحصیلی است ،همین ویژگی ها سبب شده مهاجران تحصیلی به این کشور علاقمند شوند .
در این مقاله از همه موارد تحصیل رشته پزشکی در فرانسه می گوییم ، اطلاعاتی درباره شرایط تحصیل و هزینه و امکانات مورد نیاز را به شما می دهیم . ما می خواهیم شما علاقمندان را به رویای تحصیل در فرانسه نزدیک کنیم ،پس تا آخر این مقاله همراه ما باشید و از شرایط تحصیلی در رشته پزشکی مطلع شوید .

 

شما میتوانید سوالات دیگر خودرا از بخش آنلاین سایت ما که در پایین صفحه پین شده است پیگیری نمایید.
همچنین امکان مطرح کردن پرسش ها و نظرات در بخش تماس باما نیز فراهم شده است.

درصورت وجود هرگونه سوال و ابهام درباره این مقاله، خواهشمندیم آن را در بخش دیدگاه همین مقاله، درج نمایید.
تیم ما در عرض کمتر از 24 ساعت پاسخگوی شماعزیزن خواهد بود.

 

چرا تحصیل پزشکی در فرانسه را انتخاب کنیم ؟

 

دانشگاه های فرانسه در تحقیقات رشته پزشکی به افتخارات ارزشمندی دست یافتند که در سطح جهانی معروف هستند . محققان و دانشمندان با پژوهش در دانشگاه ها موسسات تحقیقی به نتایج افتخارآفرینی رسیدند که همین دلیلی بر مهاجرت افراد زیادی برای تحصیل رشته پزشکی به فرانسه است .کشف ویروس ایدز و کشف واکسن هپاتیت از دستاوردهای پزشکی فرانسه است .
از طرفی دیگر ،شرایط و قوانین دانشگاه های فرانسه به طوری تنظیم شده که با هزینه های اندک می توان به تحصیل پرداخت .تقریبا با هزینه سالانه 1000 یورو می توان در رشته رویایی پزشکی به تحصیل مشغول شد در حالی که در بسیاری از دانشگاه های کشورهای آسیایی باید هزینه های زیادی را برای تحصیل در رشته پزشکی پرداخت کرد .
جالب است که بدانید دانشجویان رشته پزشکی از سال چهارم تحصیلی خود حقوق دریافت می کنند و می توانند در بیمارستان کشیک بگیرند .
اهمیت رشته پزشکی در فرانسه
برتری هایی که دانشگاه های فرانسه برای تحصیل در رشته پزشکی دارند ،طرفداران زیادی را به سمت خود می کشانند .
بالا بودن کیفیت آموزشی دانشگاه ها همچنین اعتبار زیاد مدارک علمی از ویژگی های ست که علاقمندان را به تحصیل در رشته پزشکی جذب می کند .دانشگاه های پزشکی و دندان پزشکی فرانسه از رنکینگ و رتبه های زیر 400 برخوردار است که بدین سبب تمایز خود را با دانشگاه های دیگر نشان می دهد .
مهم ترین امری که علاقمندان تحصیل در رشته پزشکی را مجذوب خود می کند ،شرایط خاص برای دانشجویان بین المللی است . پیشنهاد می کنم تا آخر این مطلب با ما همراه باشید تا از شرایط عالی رشته پزشکی دانشگاه های فرانسه آگاه شوید .

 

مزایای تحصیل رشته پزشکی در فرانسه

 

مزایای تحصیل رشته پزشکی در فرانسه

تحصیل در رشته پزشکی از مزایای منحصربه فردی برخوردار است که شما را با مواردی از آنها آشنا می کنیم :

 • می توانید به زبان های فرانسوی و انگلیسی تحصیل کنید .
 • پس از فارغ التحصیلی پزشکی اقامت دائم بگیرید .
 • پایین بودن هزینه های تحصیل رشته پزشکی در فرانسه
 • استفاده از بورسیه های دانشجویی و همچنین ویزای همراه در حین تحصیل
 • امکان کار و تحصیل و اقامت در کشور زیبای فرانسه

و مزایای زیاد دیگری که به آن فکر نکرده اید ،شما با تحصیل در کشور فرانسه با فرهنگ و آداب کشورهای اروپایی آشنا خواهید شد ،به زبان فرانسوی که از زبان های برتر جهان است مسلط خواهید شد .
با توجه به آمار ،از هر 10 نفر دانشجوی بین المللی که در فرانسه تحصیل کرده اند 9 نفر کشور فرانسه را کشوری ایده آل برای تحصیل و کار معرفی می کنند .
در کنار تمام مزایای گفته و ناگفته هر کشوری از معایبی هم برخوردار است که در این جا می شود به تحصیل پزشکی در طول 9 سال ، یادگیری زبان تقریبا سخت فرانسه و محدودیت سنی (متقاضیان با مدرک تحصیلی دیپلم باید کمتر از ۲۷ سال و متقاضیان با مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد باید کمتر از ۳۲ سال داشته باشند) اشاره کرد .
با وجود این معایب باز هم مزایای تحصیلی رشته پزشکی در فرانسه بیشتر است و به سختی های آن می ارزد .

شرایط تحصیل رشته های پزشکی

شرایط تحصیلی در هر دانشگاهی متفاوت است و تحصیل در دانشگاه های کشورهای اروپایی شرایط خاصی را می طلبد . در این عنوان شما را با شرایط لازم تحصیل در رشته پزشکی فرانسه آشنا می کنیم .مسلط بودن به زبان ،دریافت ویزا و در انتها چگونگی ورود به رشته پزشکی از مواردی ست که از آن آگاه خواهید شد .
برای پذیرش در دانشگاه موردنظرتان باید به زبان فرانسوی مسلط باشید که در این مورد دو دسته متقاضی داریم :
کسانی که زبان فرانسه را بلد نیستند ،اگر جزو این دسته و متقاضی تحصیل در رشته پزشکی هستید باید قبل از شروع کلاس ها دوره های زبانی که در کشور فرانسه برگزار می شود را بگذرانید .هزینه یکسال دوره زبان فرانسه حدود 8 تا 9 یورو است .
کسانی که در حال گذراندن زبان فرانسه در کشور خودشان هستند ،این افراد برای پذیرش در دانشگاه های فرانسه باید مدرک B2 زبان فرانسه و جهت پذیرش در رشته های پزشکی مدرک C1 داشته باشند .
یک مورد دیگر هم وجود دارد که افراد برای تحصیل دوره های زبان اقدام به دریافت ویزا فرانسه کردند ،آنها می توانند بعد از دریافت مدرک B2 زبان فرانسه خود برای ادامه تحصیل در دانشگاه اقدام کنند .

شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه

داوطلبانی که کشور محل زندگی شان عضو اتحادیه اروپا نیست برای سال اول تحصیلی در رشته پزشکی باید ویزای تحصیلی فرانسه را بگیرند و برای سال دوم باید به دریاقت ویزای اقامت اقدام کنند .
هر دانشگاهی مدارک متفاوتی را می پذیرد اما ما مدارک کلی که مورد نیاز است را برای شما می گوییم ،ممکن است دانشگاه مورد نظر شما تمام این مدارک را نخواسته باشد .

 

مدارک کلی جهت پذیرش پزشکی در فرانسه :

 

 • مدرک دیپلم یا مدرک قبلی متقاضی به همراه ریز نمرات (داشتن حداقل نمره قبولی در دروس پایه لازم است)
 •  مدارک هویت فرد با ترجمه فرانسوی
 • گذرنامه
 • سن حداقل 17 سال
 • ارائه انگیزه نامه یا هدف نامه
 • ارائه برگه سلامت متقاضی از لحاظ بهداشتی ،پزشکی و روانی
 • فرم درخواست ورود به رشته پزشکی یا توصیه نامه از اساتید قبلی
 • رزومه فرد
 • مدرک زبان فرانسه
 • پرداخت هزینه های ثبت نام
 • گواهی تمکن مالی فرد (باید قبل از رفتن به فرانسه اثبات کنید که توانایی ساپورت مالی زندگی خود حداقل برای یکسال را دارید ،سفارت برای تعیین این هزینه برای زندگی در خارج پاریس مبلغی را در نظر دارد و برای پاریس این مبلغ دو برابر می شود که باید به آن توجه کنید)

کشور فرانسه برای ورود به رشته های دانشگاه ، آزمون مانند کنکور در ایران را ندارد .متقاضیان با مدرک دیپلم می توانند در دوره های یکساله و پس از آن در آزمون پزشکی شرکت کنند .با شرکت در آزمون و کسب نمره قبولی می توانید وارد دانشگاه شوبد .
بعد از ورود به دانشگاه برای دانشجویان دو حالت پیش می آید :
حالت اول ، دانشجو پس از گذراندن یک سال تحصیلی در دانشگاه فرانسه و شرکت در آزمون ،نمره بالای 10 می آورد و دارای رزومه خوبی است که می تواند وارد رشته پزشکی فرانسه شود .
حالت دوم ،دانشجو نمی تواند به معدل بالای 10 دست یابد که در این صورت یا باید از کشور فرانسه خارج گردد یا در رشته دیگری تحصیل کند .
اگر شما مدرک لیسانس در رشته های پزشکی یا پیراپزشکی دارید و سوال تان این است که می شود معادل سازی کنم؟ باید ناامیدتان کنم و بگویم طبق قوانین و شرایط سیستم آموزشی کشور فرانسه ،شما هم باید از اول شروع به تحصیل کنید .
دوره های تحصیلی رشته پزشکی فرانسه
گذراندن دوره های تحصیلی رشته پزشکی در فرانسه کمی طولانی مدت است که حدود 9 سال زمان می برد .دوره های تحصیلی شامل 3 بخش می شود ،شما باید فرد سخت کوشی باشید تا بتوانید با گذراندن هر دوره واجد الشرایط برای ورود به دوره بعد باشید .
دوره اول (PCEM نامیده می شود) : تحصیل در این دوره 2 سال زمان می برد .این دوره برای دانشجویان رشته پزشکی ،دندان پزشکی ،داروسازی ،فیزیوتراپی و مامایی مشترک است .باید توجه کنید که سخت ترین بخش تحصیل رشته پزشکی گذراندن سال اول است که تعیین کننده رشته شما در ادامه تحصیل پزشکی می شود .
دوره دوم (DCEM نامیده می شود) : تحصیل در این دوره 4 سال زمان می برد . سال اول درس های پزشکی عمومی و سه سال بعد درس های آسیب شناسی و درمان را فرا می گیرید .در 3 سال آخر باید در بیمارستان های فرانسه کارآموزی کنید و به کشیک و سمینار های پزشکی بروید .
نکته قابل توجه این دوره بهره مندی شما از کمک هزینه تحصیلی است .
دوره سوم (دوره پزشکی عمومی و دیگر تخصص ها) : تحصیل در این دوره معمولا 3 سال زمان می برد .اگر شما علاقمند به رشته های تخصصی پزشکی در فرانسه هستید باید در آزمون های سراسری شرکت کنید و در صورت قبولی می توانید یکی از 11 گرایش پزشکی را انتخاب کنید .
تحصیل در رشته های تخصصی پزشکی بین 4 تا 5 سال طول می کشد که پس از گذراندن آن مدرک تحصیلی DES را دریافت می کنید .
دوره های کارورزی پزشکی عمومی 3 سال و پزشکی تخصصی 4 تا 5 سال است که دانشجو طرح خود را در بیمارستان و به همراه یک پزشک می گذراند .
تحصیل در رشته پزشکی بدون مدرک زبان فرانسه امکان پذیر است ؟
در واقع خیر ! اما همانطور که قبلا هم به آن اشاره کردیم شما می توانید ویزای تحصیلی برای تحصیل دوره های زبانی بگیرید و بعد از کسب مدرک B2 زبان فرانسه جهت ادامه تحصیل در دانشگاه اقدام کنید .
برای شمایی که به زبان انگلیسی مسلط هستید هم خبر خوبی داریم ،شما می توانید با ارائه مدرک زبان انگلیسی به دانشگاه برای پذیرش آن اقدام کنید .دانشگاه “UPMC” رشته های پزشکی را به زبان انگلیسی آموزش می دهند . اما دو مسئه وجود دارد : اول اینکه دانشگاه هایی که با زبان انگلیسی تدریس می کنند دانشگاه های بین المللی محسوب می شوند و دارای هزینه هستند ،مسئله دوم اینکه تعداد محدود دانشگاه معتبر انگلیسی زبان برای تحصیل رشته پزشکی در کشور فرانسه وجود دارد .(اگر اصرار به تحصیل با زبان انگلیسی را دارید می توانید برای تحصیل در کشور کانادا اقدام کنید)

تحصیل پزشکی در فرانسه :
رایگان یا غیررایگان ؟!

 

تحصیل در فرانسه رایگان یا غیر رایگان؟

از ویژگی هایی که تحصیل پزشکی در فرانسه دارد کم هزینه بودن تحصیل است .تحصیل در دانشگاه های دولتی پزشکی تقریبا رایگان است و در سال هزینه ای کمتر از 1000 یورور دارد ،همچنین این مبلغ برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا کمتر است .برخلاف دانشگاه های دولتی ،دانشگاه های خصوصی دارای هزینه های زیادی است .
نکته قابل توجهی برای متقاضیان درس خوان رشته پزشکی وجود دارد ،هر سال به دانشجویان برتر بورسیه حمایتی داده می شود که 3برابر هزینه های دانشجویی است .

 

ویزای تحصیل پزشکی فرانسه

گرفتن ویزای تحصیلی رشته پزشکی به ملیت افراد بستگی دارد .متقاضیانی که کشور محل زندگی شان عضو اتحادیه اروپاست ،فقط نیاز به ارائه گذرنامه یا شناسنامه معتبر دارند .
متقاضیان ایرانی و کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا نیستند برای تحصیل در رشته های پزشکی فرانسه باید ویزای تحصیلی دریافت کنند .برای گذراندن بیش از 6 ماه و تحصیل پزشکی در فرانسه نیاز به ویزای طولانی مدت دارید ،به این ویزاها که مجوز اقامت در کشور فرانسه هستند VLT-TS می گویند .

چگونه ویزای تحصیلی فرانسه بگیرم؟ همه نکات لازم که باید بدانید

مدارک لازم برای دریافت ویزا تحصیلی فرانسه :

 

 •  آخرین مدرک تحصیلی
 • مدرک زبان فرانسه
 • فرم رسمی درخواست ویزا
 • اصل نامه پذیرش از دانشگاه
 • پاسپورت با 6ماه اعتبار
 •  2 قطعه عکس پاسپورتی
 •  انجام معاینات پزشکی و عدم سو پیشینه
 • گواهی تمکن مالی فرد
 • کپی بلیط سفر فرانسه
 • گواهی اجاره محل اقامت یا هتل

حدود 2 ماه بعد از اینکه مدارک را به سفارت فرانسه تحویل دادید ،نتیجه درخواست ویزا به شما اعلام خواهد شد .
باید توجه داشته باشید که بعد از یکسال تحصیل برای دریافت کارت اقامت رسمی اقدام کنید .

ویزای همراه محصل

خیلی از افرادی که برای مهاجرت اقدام می کنند به فکر گرفتن ویزا برای همسر یا فرزند و در کل برای همراه خود هستند .در اغلب موارد فرد می تواند به همراه ویزای خود ، برای همسر و کودک زیر 5 سال اقدام کند .البته باید بدانید که همسر فرد متقاضی اجازه کار در کشور فرانسه را ندارد و باید هزینه زندگی اش را همراه خود بیاورد .
فرزند فرد متقاضی هم می تواند از مدارس دولتی و تحصیل رایگان کشور فرانسه استفاده کند .
شاید بد نباشد که بدانید ویزای همراه اغلب قطعی نیست و نمی توان روی آن حساب حتمی کرد .

برترین دانشگاه های مورد تایید پزشکی در فرانسه

 

دانشگاه های رشته پزشکی در فرانسه

دانشگاه های کشور فرانسه همیشه در برترین رتبه بندی های جهانی قرار دارند .سطح بالای کیفیت آموزشی فرانسه باعث شده است که دانشگاه های فرانسه در رنکینگ های جهانی در رتبه های زیر 400 قرار بگیرند .

ما در این جا به تعدادی دانشگاه معتبر اشاره می کنیم تا انتخاب شما علاقمندان تحصیل رشته پزشکی در فرانسه را آسان کنیم .

نام دانشگاهرنک جهانی و شهر دانشگاهاطلاعات دانشگاه
École Normale Supérieure / ENS160 / پاریسفارغ التحصیلان دانشمند همچون میشل فوکو و ژاک دریدا
Sorbonne University Pierre and Marie Curie Campus / UPMC131 / پاریسمورد تائید وزارت بهداشت ایران/ حدود 20% دانشجویان بین المللی هستند
Paris Descartes University203 / پاریسمورد تائید وزارت بهداشت ایران/ تدریس به زبان انگلیسی
Aix-Marseille University301 / مارسلمورد تائید وزارت بهداشت ایران/ دانشگاه بر مبنای تحقیق و پژوهش است
Strasbourg University348 / استراسبورگمورد تائید وزارت بهداشت ایران/ بزرگ ترین دانشگاه فرانسه
Claude Bernard University Lyon 1400 / ویوربنمورد تائید وزارت بهداشت ایران/ فارغ التحصیل سالانه حدود 9250 دانشجو
University of Lorraine178 / نانسیدارای مرکز تحقیقاتی معتبر/ دارای مرکز دیگر برای رشته های فناوری و مدیریت

ارزان ترین دانشگاه های مورد تایید رشته پزشکی در فرانسه

در این عنوان به تعدادی از دانشگاه های خصوصی ارزان پزشکی پرداخته ایم .

نام دانشگاههزینه سالانه
علوم و تکنولوژیحدود 270 یورو
دو ماینحدود 500 یورو
دانشگاه مرکزی اکو نانتزحدود 450 یورو
گرنوبل1000 یورو

شرایط کار پس از فارغ التحصیلی

شرایط کاری برای دانشجویان پزشکی سخت نیست چون در ترم های آخر تحصیلات پزشکی شما دوره های کارورزی را می گذرانید که خود کمک خوبی برای انتخاب شغل است .
برای کار کردن پس از تحصیل باید 4ماه قبل از انقضای اقامت دانشجویی تان به اداره مهاجرت کشور فرانسه مراجعه کنید و درخواست مجوز Séjour Provisoire de یا APSکنید ،این مجوز به شما اجازه می دهد 1 تا 2 سال پس از تحصیل در کشور فرانسه بمانید و کار کنید .پس از آن هم می توانید نوع اقامت خود را تعیین کنید .
خوب است بدانید که در حین تحصیل می توانید تا 20 ساعت در هفته به کار پاره وقت مشغول شوید .

هزینه زندگی دانشجویی در فرانسه

از آن جایی که تحصیل رشته پزشکی فرانسه نیازمند اقامت طولانی مدت است ،باید از هزینه های خوراک و مسکن اطلاع داشته باشید تا بتوانید سرمایه لازم را ذخیره کنید.
اگر از وام دانشجویی بهره مند شوید هزینه هایتان کاهش پیدا می کند .
در شهرهای مختلف فرانسه هزینه های زندگی متفاوت است و در پایتخت این کشور هزینه ها دو برابر شهرهای دیگر است .پس اگر قصد اقامت در پاریس را دارید باید بیشتر به فکر سرمایه کافی باشید .

مقدار زیادی از هزینه ها به هزینه اجاره مسکن مربوط می شود .اجاره آپارتمان یک خوابه از 500 تا 700 یورو هزینه دارد که بنا بر محلی (مرکز شهر ،خارج شهر) که انتخاب می کنید متغیر است .
برای خوراک می توانید از رستوران های ارزان قیمت که یک پرس غذایشان حدود 13 یورو است استفاده کنید یا با خرید یک کیلو مرغ که قیمت آن حدود 11 یورو است غذای چند وعده خود را تامین کنید .
حمل نقل بنا به استفاده از اتوبوس یا تاکسی حدود 2 یورو هزینه دارد و اینترنت ماهانه تان را با 25 یورو می توانید تامین کنید .

بیشتر بدانید

 • یکی از ویژگی های عالی برای دانشجویان رشته پزشکی فرانسه دریافت حقوق از سال چهارم تحصیل است .علاوه بر اینکه در تمام طول تحصیل از خدمات بیمه درمانی رایگان بهره مند هستید و از همان سال اول می توانید به کاره پاره وقت مشغول شوید ،در دوره دوم پزشکی بابت هر کشیک 25 یورو دریافت می کنید .
  در دوره آخر پزشکی ،چه در رشته پزشکی عمومی و چه در رشته های تخصصی پزشکی هر دانشجو ماهانه 1300 تا 2000 یورو دریافت می کند .
 • اطلاعات کلی را در اختیار علاقمندان به دیگر رشته های علوم پزشکی می گذاریم : رشته داروسازی و دندان پزشکی حدود 9 سال و رشته پرستاری 4 تا 6 سال زمان می برد که برای تحصیل در هر کدام از این رشته ها باید مدرک زبان B2 داشته باشید .

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.