خوابگاه های دانشجویی در فرانسه

یکی از کشورهایی که جمعیت زیادی از افراد جهان علاقمند به تحصیل و مهاجرت به آن هستند، فرانسه است. این کشور از نظر شرایط زندگی ودلایل دیگر مانند: اماکن‌تفریحی فراوان، فرهنگ بالا، مد و ادبیات غنی دارای شهرت زیادی می باشد. افرادی که کشور فرانسه را برای تحصیل مورد هدف انتخاب کرده‌اند، باید با خوابگاه های دانشجویی و سایر موارد آشنا شده باشند. در ادامه برای شما عزیزان انواع خوابگاه ها و هزینه ها و … را در این مقاله توضیح خواهیم داد.

خوابگاه های دانشجویی در کشور فرانسه

یک موضوع مهم که در هنگام مهاجرت با آن روبرو می شوید داشتن مکانی برای زندگی می باشد. به خصوص افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی دارند. این افراد دلیل نداشتن اجازه کار تمام وقت، داشتن مکانی با قیمت به صرفه و امکانات خوب مزیت برای آنها به حساب می آید.

کشور فرانسه یکی از مقصد های پرطرفدار برای دانشجویان بین المللی در سراسر جهان می باشد که امکانات زیادی را در ارتباط با خوابگاه های دانشجویی برای دانشجویان ارائه می دهد.

شرایط و امکانات خوابگاه های دانشجویی در کشور فرانسه

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید هنگام تحصیل در کشور فرانسه درباره آن تصمیم بگیرید، این است که در کجا زندگی خواهید کرد. کشور فرانسه گزینه های مسکن زیادی را در اختیار دانشجویان قرار داده است. اما همه گزینه ها یک روش دریافت را ندارند. شما باید قبل از مهاجرت مکان مناسب برای حود انتخاب کنید، تا خیالتان راحت باشد. شما می توانید در مدت زمانی که در فرانسه تحصیل می کنید اقامت در هتل را انتخاب کنید. اما این گزینه بسیار گران برای شما تمام خواهد شد.

معمولاً هتل ها قیمت‌ های خود را خیلی زود تغییر می دهند و هزینه هتل ها می تواند برای شما متغیر باشد. اگر شما قصد اقامت در هتل را دارید این بسیار خسته کننده می باشد و خیلی سریع احساس تنهایی خواهد کرد.

گزینه مناسب تر و مقرون به صرفه تر اقامت در خوابگاه های دانشجویی با اقامت طولانی مدت است، که دارای نرخ های هفتگی و ماهانه می باشد. این خوابگاه ها با اقامت طولانی باعث می‌شوند که احساس راحتی بیشتری داشته باشید و نیز با بودجه شما بسیار مناسب هستند.

شما در این خوابگاه ها می توانند یک تلفن، یک تختخواب، آشپزخانه، یک اتاق نشیمن داشته باشید. در کنار این دو گزینه بالا افرادی که در کشور فرانسه تحصیل می کنند میتوانند آپارتمان ها و خانه های دانشجویی نیز اجاره کنند. این مورد نیز مقرون به صرفه تر از هتل های دانشجویی می باشد. آپارتمان و خانه نیز بستگی به شهری دارد که شما قرار است در آن تحصیل کنید.

این گزینه برای افرادی که در درازمدت می خواهند در این کشور تحصیل کنند بسیار مناسب خواهد بود. حتی کسانی که تنها در مدت چند ماه در این کشور تحصیل می کند، می تواند از این گزینه استفاده کند. در کشور فرانسه مسکن دانشجویی به وفور پیدا خواهد شد و شما از این بابت اصلاً نگرانی نخواهید داشت.

خوابگاه های دانشجویی

انواع خوابگاه های دانشجویی در کشور فرانسه

نکات مختلفی برای انتخاب شما در هنگام بررسی وضعیت اسکان خود وجود دارد به عنوان مثال: هزینه اجاره مسکن دانشجویی در فرانسه بالاتر از حد متوسط بین المللی که  ۲۰۰یا ۳۰۰ یورو در ماه است. این مبلغ بستگی به مکانی که قصد اجاره آن را دارید، دارد. میزان راحتی شما و حفظ حریم شخصی دلخواه شما نیز برای موضوع تاثیر خواهد گذاشت.

در ادامه انواع مختلف مسکن در فرانسه برای دانشجویان بین المللی ارائه شده است، توضیح خواهیم داد.

CROUS

مناسب ترین قیمت محل اقامت توسط مراکز خدمات دانشگاهی کروس اداره می شوند، ارایه داده می شوند. 13 درصد جمعیت دانشجویی در خوابگاه ها متعلق به CROUS می باشد. هزینه آن حداقل ۱۵۰ یورو تا ۶۰۰ یورو در ماه می باشد و بستگی به امکانات خوابگاه دارد. در هر منطقه آموزشی یک اقامت  CROUSوجود دارد. پس از پیدا کردن خوابگاه مناسب باید مدرکی دال بر دانشجو بودن و اجازه اقامت تان ارائه دهید و قبل از تاریخ ۳۱ ماه مه آن را ارسال کنید تا برای سال تحصیلی بعد خوابگاه دانشجویی دریافت کنید.

خوابگاه های خصوصی دانشگاه

موسسات تخصصی مانند olescoles و Grandes دارای خوابگاه های هستند که به دانشجویان خود اجاره می دهند. در حالی که این مدارس خصوصی هستند، روند درخواست و هزینه ها نیز متغیر می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر باید به خود موسسات مراجعه کنید.

خوابگاه دانشجویی در یک محل اقامت

در کشور فرانسه همچنین امکان زندگی در اقامت های دانشجویی غیر از  CROUSوجود دارد. البته هزینه خدمات و امکانات رفاهی بیشتر از  CROUSمی باشد. اما هزینه ان پایین تر از یک اقامتگاه خصوصی می باشد. این خوابگاه ها یک انتخاب بسیار مناسب می باشد.

اقامتگاه با صاحبان خصوصی

اگر هیچ یک از گزینه های بالا برای خود مناسب ندانستید، شما باید یک اتاق یا ملک از طریق یک فرد و یا یک نماینده املاک اجاره کنید. اجاره آپارتمان به طور معمول بین ۴۰۰ تا ۷۰۰ یورو در ماه می باشد. اگرچه این هم بستگی به مکانی دارد، که شما خانه را کرایه خواهید کرد . شما میتوانید در خارج از مرکز اصلی شهر آپارتمان با قیمت ۳۰۰ یورو در هر ماه نیز اجاره کند.

خوابگاه های دانشجویی

لیست خوابگاه های دانشجویی در کشور فرانسه

‌از آنجایی که دانشجویان زیادی درخواست خوابگاه و اقامتگاه در این کشور را دارند سریعاً خوابگاه ها  پر می شوند. شما باید درخواست خود را از چند ماه قبل برای خوابگاه دانشجویی مورد نظرتان ارسال کنید. از دانشگاه خود بخواهید که در این مورد به شما کمک کنند. در تابستان و ایام تعطیلات رسمی سپتامبر بسیاری از خوابگاه های دانشجویی اتاق های را برای کوتاه مدت با قیمت مناسب اجاره می دهند.

دانشگاه های فرانسه اقامتگاه هایی را با نرخ مناسب گاهی مثلاً  ۱۲0 یورو در هر ماه در خارج از شهر پاریس ارائه می دهند. این اقامتگاه ها  Cites U نام دارند و توسط CROUS، آژانس ملی خدمات دانشجویی است، اداره می شوند. شما می توانید اطلاعات بیشتری در وب سایت های زیر پیدا کنید.

CNOUS:

 • www.cnous.fr
 • www.crous paris.fr
 • www.crous creteil.fr
 • www.crous toulouse.fr
 • www.crous lyon.fr
 • www.crous montpellier.fr
 • www.crous lille.fr

اقامتگاه های خصوصی

‌در ظاهر اقامتگاه های خصوصی گران تر از اقامتگاه هایی هستند که توسط CROUS ارائه می شود. امکانات خوبی را نیز ارائه می دهند.

در لیست زیر چند خوابگاه خصوصی دانشجیی نام می بریم.

 • ‌ Résidences Estudines : در ۳۰ شهر مهم کشور فرانسه دارای امکانات بسیار خوبی است که قیمت آنها بین ۴۵۸ یورو در ماه می باشد.
 • ‌ ADELE (Association pour le Développement Économique du Logement udtudiant) : در حدود ۱۰۰ شهر کشور فرانسه وجود دارد.
 • ‌ Center de Logement pour Etudiants de France  : مرکز اسکان دانشجویی در کشور فرانسه می باشد که امکانات خود را در گرونوبل دارد.
 • روئن (La varende) و در Evreux (چارلز پیگو):  این موسسه نیز مناسب است و خوابگاه های با هزینه ۲۰۰ تا ۳۰۰ یورو در ماه دارد.
 • ‌ HousingAnywhere : این موسسه به دانشجویان در یافتن محل اقامت در خارج از کشور همکاری می کند. اقامتگاه های ارزان قیمت را در لیل و استراسبورگ دارد.
 • ‌ Uniplaces : یک پرتال برای اجاره خوابگاه دانشجویی می باشد، که این روش تازه برای رزرو آنلاین اقامت به  دانشجویان ارائه می دهد. این رزرو سریع و پرداخت مطمئن این امکان را می دهد که زندگی راحتی در شهر های دانشجویی اروپا از جمله پاریس داشته باشد.
 • ‌ Student.com : بیش از یک میلیون تخت در کشور فرانسه و سایر کشورهای جهان به دانشجویان ارائه می دهد، این وب سایت از مشاوران مختص اسکان های دانشجویی تشکیل شده که بهترین خوابگاه ها را ارائه می دهند.

هزینه خوابگاه های دانشجویی در کشور فرانسه

قیمت اقامتگاه ها و خابگاه ها معمولاً بالاتر از متوسط بین المللی که ۲۰۰ یورو در ماه است. گزینه های اصلی مسکن دانشجویان در فرانسه به شرح زیر می باشد.

خوابگاه های خصوصی و دولتی به طور متوسط هزینه خوابگاه ۲۰۰ یورو در ماه است. اما در شهر پاریس این مقدار ۴۰۰ یورو می باشد. حدود ۱۳ درصد از دانشجویان بین‌المللی در خوابگاه‌ های دانشجویی زندگی می کنند. این گزینه خوابگاه های خصوصی و دولتی گزینه های اقامتی در بین دانشجویان هستند.

اجاره آپارتمان اشتراکی با دانشجویان دیگر نیز بین ۴۰۰ تا ۷۰۰ یورو در ماه می باشد. در شهر پاریس این میزان ۸۰۰ یورو می باشد. در حالی که در شهرهای کوچکتر فرانسه می توان یک آپارتمان کوچک با قیمت حدود ۳۰۰ یورو در ماه نیز پیدا کنید. خانه های ویلایی اجاره آن ها از ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در ماه متغیر است. دانشجویان بین المللی به برنامه VISALEi   دسترسی دارند. این برنامه به عنوان ضامن برای دانشجو می کند. ضامن کسی است که شما را به عنوان یک دانشجو بین المللی تضمین می کند که توانایی پرداخت اجاره بهای خود را دارید. اگر نتوانید اجاره خوابگاه را پرداخت کنید با شرایط خاص هزینه های اجاره شما را تامین می کند.

خوابگاه دانشجویی

نکات مهم برای زندگی در خوابگاه دانشجویی در کشور فرانسه

دانشگاه محیط اجتماعی است. دانشجویان زیادی از نقاط مختلف دنیا در آن زندگی می‌کنند و دانشجویان  باید به نکات امنیتی که شامل موارد زیر می شود، دقت کند. به عنوان مثال حتی برای مدت کوتاهی قصد خروج از اتاق را دارد، اتاق خود را بدون قفل رها نکند. به افرادی که نمی شناسید اجازه ورود به اتاق خود را ندهید. پنجره اتاق را هنگام خروج حتماً ببندید. وسایل گران قیمت خود را در جاهایی که قابل دسترس دید همگان است قرار ندهید.

اگر وسایل گران قیمت دارید حتما آنها را بیمه کنید.

بهترین شهرهای فرانسه برای تحصیل کدامند؟

وسایل مورد نیاز برای زندگی در خوابگاه های دانشجویی کشور فرانسه

فردی که می خواهد برای اولین بار از خانواده خود جدا شود و در کشور دیگر زندگی کند مطمئنا باید وسایل ضروری خود را به همراه داشته باشد. وسایل  بسیار ضروری دانشجویان موارد زیر است. ملافه، روتختی، بالش، حوله، لباس برای تمام فصول، چوب‌لباسی، usb،  تلفن همراه شارژر و دارو،  کامپیوتر، لپ تاپ می باشد.

داشتن لپ تاپ شخصی باعث می‌شود که کار و تحصیل بسیار آسان تر باشد. زیرا کامپیوترهایی که مربوط به دانشگاه هستند، مشترک بین دانشجویان می باشد. لب تاب شخصی علاوه بر صرفه‌جویی در وقت می توانید در هر کجا که باشید کار کنید. مطالب مورد نیاز خود را ذخیره کنید، همچنین نیاز به تلویزیون رفع می شود.

کمک هزینه خوابگاه در کشور فرانسه

یکی از دلایلی که باعث محبوبیت کشور فرانسه برای دانشجویان است، کمک های دولتی به دانشجویان کم درامد و مزایایی همچون خوابگاه های رایگان است. این مبلغ کمک های مالی می تواند مقادیر قابل توجهی باشد. این کمک هزینه ها از طریق چند برنامه مختلف مانند CAF به متقاضیان ارائه می شود و به مبلغ اجاره که پرداخت می کنید بستگی دارد.

این نکته را به خاطر داشته باشید که شما قرارداد اجاره باید به نام خودتان باشد تا واجد شرایط دریافت هزینه کمک هزینه شوید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.