شرایط پناهندگی کشور فرانسه

گرفتن پناهندگی کشور فرانسه پیش نیاز ها و پروژه ها و ریسک های زیادی دارد که در این مقاله مراحل گرفتن پناهندگی در فرانسه، سوالات در مورد پناهندگی سیاسی و آیا مهاجرت به فرانسه از طریق پناهندگی گزینه مناسبی است یا خیر؟ پاسخ داده شده است.

شرایط پناهندگی به کشور فرانسه و مهاجرت به این کشور از طریق پناهندگی

مهاجرت به این کشور از طریق پناهندگی روشی پر خطر و پر ریسک برای مهاجرت می باشد. کشور فرانسه در اروپای غربی قرار دارد و عضو منطقه شنگن و اتحادیه اروپا به حساب می آید. این کشور بزرگترین کشور اتحادیه اروپا است، که پایتخت آن پاریس بزرگ ترین شهر فرانسه می باشد. زبان رسمی این کشور فرانسوی و واحد پول آن یورو است.

تقاضای زیاد مهاجران به کشور پرجمعیت فرانسه به علت رفاه و سطح بالای کیفیت زندگی در آن می‌ باشد. سالانه تعداد زیادی از متقاضیان پناهندگی به دلیل نا ایمن بودن مسیر ها به خصوص مسیرهای آبی و عبور غیرقانونی از مسیرهای پر خطر در مرزها جان خود را از دست می‌دهند. کشور فرانسه عضو کنوانسیون ژنو و همچنین پیمان نامه حقوق بشر است و به همین علت افرادی که درخواست پناهندگی کشور فرانسه را دارند پناه می دهد.

پناهندگی به کشور فرانسه و کنوانسیون ژنو

پناهندگی به یک کشور حق قانونی و اعطای آن یک تعهد بین المللی است، که برای اولین ‌بار در کنوانسیون (۱۹۵۱ ) ژنو برای حفاظت از پناهجویان مطرح شد و به رسمیت شناخته شد. پناهندگی به فردی داده می شود که مورد آزار اذیت یا آسیب در کشور خود قرار گرفته باشد و و به این دلایلی نیاز به حمایت بین المللی داشته باشد.

نکته خیلی مهم این است که اشخاصی که به عنوان پناهنده وارد فرانسه می شوند باید کیس خود را به صورت واقعی ارائه دهند. پناهنده که به کشور فرانسه وارد می شود باید ثابت کند که یکی از پنج موارد مذهب، نژاد ، ملیت، گروه اجتماعی خاص و یا عقیده در کشور خود با مشکل مواجه شده است و اگر به کشور خود برگردد جان او در خطر است در صورتی که این موضوع و درستی آن اثبات شود به شخص مکان و پناهنده خواهند داد.

خطرات و ریسک‌ها های پناهندگی به کشور فرانسه

پناهندگی به کشور فرانسه خطرات و ریسک ‌ها آن بسیار زیاد می باشد و افرادی که می‌خواهند به این کشور پناهنده شوند باید این موضوع را مد نظر داشته باشند. این خطرات مهاجرت از همان ابتدا خود را نشان می‌دهند و افراد را خسته و درمانده می کند. کشورهایی که جزو کنوانسیون ژنو می‌باشند، از جمله کشور فرانسه به دلیل اینکه سیل عظیمی از افراد متقاضی پناهنده به این کشور وارد می‌شود، دارای کمپ ‌های دور از شهر و با کیفیت بهداشتی و درمانی بسیار پایین هستند.

این افراد پناهنده ممکن است مجبور به تحمل این شرایط سخت تا سال‌های زیادی باشند تا رای دادگاه صادر شود و در آخر هم رای دادگاه ممکن است مثبت یا منفی در خصوص این افراد باشد. افرادی که قصد پناهندگی به این کشور را دارند با قبول تمامی ریسک ها و خطرات جان خود را به دست قاچاقچیان می‌سپارند و معمولاً قاچاقچیان نیز پول های زیادی از این پناهندگان دریافت می‌کنند، تا آنها را از طریق دریا و با کشتی روانه این کشور و سایر کشورهای دیگر کنند.

پناهدگی کشور فرانسه

اگر افراد به صورت خانواده به همراه همسر و فرزند خود پناهنده  این کشور باشد در هنگام منتقل شدن از یک مرز به مرز دیگر در شرایط هوای سرد و یا گرم از لحاظ پوشاک و خوراک شرایط خطرناکی دارند. یک خطر دیگرکه این افراد را تهدید می‌کند، این است که ممکن است سرمایه آنها در بین راه از بین برود و به هدف خود یعنی کسب اقامت فرانسه نیز دست پیدا نکنند.

مراحل گرفتن پناهندگی کشور فرانسه

قوانینی که مربوط به ورود و اسکان مهاجران در کشور فرانسه می شود. بر اساس دو پیمان نامه ژنو و حقوق بشر تعیین می‌شوند. به طور کلی دو حالت برای حمایت از پناهندگان در نظر گرفته میشود:

یک قانون پناهندگی، یعنی کارت اقامت ۱۰ ساله سال داده می شود به همراه  اجازه کار، که بعد از اتمام تاریخ انقضای خود به خود تمدید خواهد شد.

حمایت جنبی: کارت اقامت ۱ ساله به همراه اجازه کار خواهد شد. در صورتی که در وضعیت کشور مبدا تغییر مهمی ایجاد نشود این اقامت قابل تمدید خواهد بود.

مراحل درخواست پناهندگی در کشور فرانسه

به این صورت است که هر شخصی باید قبل از هر اقدامی یک آدرس پستی برای خود تهیه کند.  بعد با در دست داشتن گواهی مسکن به اداره پلیس مراجعه کند . از این اداره درخواست اجازه اقامت در فرانسه را نماید. اداره پلیس پرسشنامه ای را به او می‌دهد و بعد وقتی ملاقاتی برای او تعیین می‌کند. در این پرسشنامه مشخصات فردی پرسیده می شود.

اگر درخواست اقامت پذیرفته شد، اداره پلیس ظرف مدت ۱۵ روز کاری اقامت موقت با اعتبار یک ماهه برای فرد صادر می کند. بعد آن به اداره پناهندگی فرانسه (OFPRA ) ارسال می شود.

در صورتی که شما مشمول قانون دوبلین شوید، کشور فرانسه درخواست پناهندگی شما را اصلاً بررسی نخواهد کرد. حتی این درخواست پناهندگی شما باعث استعداد شما به کشور قبلی تان خواهد شد.

کارت اقامت در فرانسه تا زمان دریافت رای دادگاه از سوی اداره پلیس تمدید می شود. پناهندگانی که از سوی دادگاه ملی به عنوان پناهنده شناخته شوند، کارت اقامت دائم با اعتبار ۱۰ ساله می گیرند. این کارت خود به خود تمدید می شود. اما کسانی که از حمایت جنبی دولت فرانسه بهره‌مند شوند کارت اقامت یکساله دریافت می کنند. چنانچه با درخواست پناهندگی شما موافقت نشود، اداره پلیس این کارت اقامت موقت را پس می‌گیرد. باید طی مدت یک ماه خاک فرانسه را ترک کنید.

پناهدگی کشور فرانسه

انواع کیس های پناهندگی

پناهندگی به دلیل نژاد:

یعنی افرادی که در کشور خود به دلیل نژاد مورد آزار، تبعیض و شکنجه قرار می‌گیرند، می تواند پناهندگی کشور فرانسه را دریافت کند. مثل رژیم نژادپرست آپارتاید آفریقای جنوبی.

پناهندگی به دلیل مذهب:

یعنی فردی که دارای دین یا مذهب متفاوت باشد. این دین و یا مذهب در محل اقامت و قابل قبول نباشد و به همین دلیل مورد تبعیض آزار و اذیت قرار گیرد، می تواند به کشور فرانسه پناهنده شود. مثل مسلمانان میانمار و یا بهاییان در ایران.

پناهندگی اجتماعی:

یعنی فردی که در یک گروه اجتماعی خاص فعالیت داشته باشد.  این فعالیت علنی شده باشد و جان او در خطر باشد. مثل، دگرباشان جنسی ، افراد هم جنسگرا و دوجنسگرا.

پناهندگی سیاسی:

یعنی فردی که دارای عقاید سیاسی متفاوتی باشد. در این زمینه هم فعالیت گسترده انجام داده باشد. جان او به خاطر انجام این فعالیت ها و عقاید به خطر بیفتد. مانند، افراد حزب خلق عرب در ایران.

پناهندگی فرانسه به دلیل جنگ، یعنی افرادی که کشورشان دچار جنگ شوند. لازم به ذکر این نکته است که بعضی از این افراد به عنوان پناهنده در کشور فرانسه پذیرفته نخواهد شد.

بهترین نوع کیسه پناهندگی در کشور فرانسه با توجه به شرایط و زمان متفاوت است. نمی توان گفت کدام یک از همه بهتر است. مهم این است که شما اثبات کنید که کیس تان  واقعی است و دولت فرانسه متقاعد شود که شما دروغ نمی گویید.

راه های مهاجرت اتباع افغانستان به فرانسه

روش های جایگزین پناهندگی در فرانسه

تحصیل در کشور فرانسه

به جای پناهندگی از طریق مهاجرت شما می توانید از طریق تحصیل در فرانسه، به این کشور مهاجرت کنید. سیستم آموزشی در کشور فرانسه کیفیت بالایی برخوردار است. همین امر باعث شده که متقاضیان زیادی خواستار گرفتن ویزای تحصیلی در این کشور باشند. نظام آموزشی فرانسه هم مانند سایر کشورهای اروپایی شامل، مقطع پیش دبستانی تا دکتری است.

مزایای تحصیل در فرانسه موارد زیر می باشد:

  •  امکان تحصیل هم به زبان فرانسوی و هم انگلیسی فراهم شده است.
  •  در صورتی که شما واجد شرایط باشید تحصیل رایگان است و فقط هزینه های ثبت نام را پرداخت می کنید.
  •  برای دانشجویان در بیشتر موسسات آموزشی تخفیف می ‌دهند.
  •  تحصیل در مقطع لیسانس 3 سال، در مقطع فوق لیسانس 2 سال، در مقطع دکترا ۳ یا۴ سال طول می کشد.

کار در فرانسه

یکی از راه های ورود قانونی به کشور فرانسه دریافت ویزای کار در این کشور است. بسیاری از افراد با توجه به امکانات عالی کشور فرانسه و نرخ پایین بیکاری در آن علاقه مند هستند، که در این کشور مشغول به کار شوند. اشخاص برای کار در این فرانسه نیاز به پیشنهاد شغلی دارند. یعنی کارفرما یا شرکتی از کشور فرانسه باید دعوت نامه کاری برای آنها ارسال کند. برای درخواست کار در فرانسه شما باید رزومه  و مدارک خود را برای شرکت و کارفرما در فرانسه ارسال کنید

سرمایه گذاری در فرانسه

برای سرمایه‌گذاری در کشور فرانسه و گرفتن اقامت راه های بسیار متفاوت وجود دارد. به طور کلی راه های معمول سرمایه‌گذاری در اکثر کشورها خرید ملک خرید، سهام و ثبت شرکت است. دریافت ویزای سرمایه گذاری فرشته یا آنجل از سه طریق زیر امکان پذیر است:

سرمایه گذاری حداقل باید ۳۰۰ هزار یورو باشد.

سرمایه گذاری به صورت مستقیم و یا از طریق یک شرکتی باشد که حداقل ۳۰ درصد از سهام آن متعلق به شما باشد.

10 درصد از سهام شرکتی که در آن سرمایه‌گذاری انجام می‌دهید، باید سهم شما باشد.

به طور معمول ویزای سرمایه گذاری برای مدت زمان ۳الی۴ سال صادر می شود. تا زمانی که سرمایه گذاری شما در حال پیشرفت و سوددهی باشد، این این ویزا تمدید خواهد شد.  بعد از گذشت پنج سال می توانید برای گرفتن اقامت دائم در این کشور اقدام کنید. افرادی که موفق به گرفتن اقامت دائم می شوند، میتوانند یک سال بعد برای گرفتن تابعیت و شهروندی فرانسه اقدام نمایند.

تولد در فرانسه

گرفتن اقامت از طریق تولد از راه ‌های قانونی گرفتن شهروندی کشورها می‌باشد. دارای قوانین بسیار خاصی است. چند راه اخذ گرفتن اقامت فرانسه از طریق تولد در زیر نام برده می شود:

  • شخص متولد کشور فرانسه باشد ولی والدین او نامعلوم باشند.
  • فرد متولد کشور فرانسه باشد و اقامت و تابعیت والدین نوع نا مشخص باشد.
  • هر کودکی که در کشور فرانسه متولد شود و هیچ کشوری ملیت والدین او را نپذیرند.
  • شخص در فرانسه متولد شود پدر و مادر او نیز در فرانسه متولد شده باشند.
  • این افراد می‌توانند برای گرفتن اقامت و تابعیت کشور فرانسه از طریق تولد به اقدام کنند.

ازدواج در فرانسه

اقامت در فرانسه را شما می توانید از طریق ازدواج با یک فرد تبعه فرانسوی بدست آورید. البته در صورتی که ازدواج شما سوری نباشد و با همسر خود زندگی کنید. به طور معمول با توجه به بالارفتن آمار ازدواج های صوری، کشور فرانسه حساسیت‌ های لازم را به عمل خواهد اورد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.