شهر مونت پلیه

شهر مونت پلیه در جنوب غربی فرانسه قرار دارد و هفتمین شهر بزرگ کشور فرانسه می باشد. این شهر سومین شهر بزرگ در کنار سواحل مدیترانه  است. عنوان اولین و دومین شهر در کنار سواحل مدیترانه متعلق به شهر مارسی و نیس تعلق دارد. نیمی از جمعیت این شهر زیر 35 سال سن دارند. این شهر به سرعت در حال رشد است.

این شهر در واقع یک شهر قرون وسطایی، مدیترانه ای فرانسه است که با تغییر و تحولات زیادی همراه بوده و خود را به فراتر از یک شهر بندری ساده در حاشیه مدیترانه تبدیل کرده است.

شهر لیون فرانسه

شهر مونت پلیه فرانسه

در این شهر ترکیبی از زندگی فرانسه و مدیترانه‌ای به چشم می خورد. در این شهر زندگی شلوغ شهری دیده می شود اما هنوز هم زندگی در این شهر می تواند آرامش بخش باشد. در سال 2013 این شهر نخستین شهر فرانسه بود که عروسی های جنس یکسان را جشن می گرفته و به عنوان دومین شهر همجنسگرای فرانسه بعد از پاریس شناخته شده است. این شهر به عنوان بزرگترین شهر در حال رشد فرانسه است به طوری که میانگین سنی ساکنان مرکز شهر بین 18 تا 34 سال می باشد.

در این مقاله به مزایای زندگی در مون پلیه، جمعیت مون پلیه، کیفیت زندگی در مون پلیه و هزینه زندگی مون پلیه مگان های گردشگری و…خواهیم پرداخت.تاریخ مونت پلیه

شهر مونت پلیه در مقایسه با شهرهای دیگر کشور فرانسه دارای تاریخ نسبتاً جوانتری است و برخلاف بسیاری از شهرهای دیگر کشور فرانسه میراث رومی ندارد، با این حال باز هم یک شهر قرون وسطایی با فرهنگ، هنر، معماری و تاریخ کاملاً زنده است. مردم این شهر به تاریخ غنی خود افتخار می‌کنند. در مرکز شهر خیابان ها و ساختمان های تاریخی مشهوری وجود دارد.

موقعیت جغرافیایی شهر مونت پلیه

این شهر در 10 کیلومتری از دریای مدیترانه در رودخانه Lez قرار دارد. فاصله این شهر و شهر مارسی 170 کیلومتر است. با شهر تولوز 242 کیلومتر فاصله دارد فاصله دارد. در 742 کیلومتری از شهر پاریس قرار گرفته است. بلندترین نقطه شهر مونت پلیه که در ارتفاع 57 متری قرار گرفته استdu Peyrou نام دارد. این شهر در بین دو تپهMontpellier و Montpelliéret قرار دارد.

آب و هوای  مونت پلیه

آب و هوای این شهر به علت نزدیکی به دریای مدیترانه دارای آب و هوای مدیترانه ‌ای است. زمستان ها در شهر مونت پلیه معتدل و مرطوب است. میانگین ماهانه دما در این شهر در ماه ژانویه 7.1 درجه سانتی گراد ماه جولای 23.4 درجه سانتی گراد است. در فصل تابستان هیچگونه بارشی دراین شهر نداریم اما در فصل پاییز و زمستان میانگین بارش 660 میلی متر است.

دانشگاه های مونت پلیه

کشور فرانسه همواره مقاصد محبوب بیشتر دانشجویان بوده است و کسانی که می خواهند در این کشور تحصیل کنند، ابتدا باید دانشگاه های شهرهای فرانسه را بشناسند ویک  شهر مناسب با خود را انتخاب کنند. شهر مونت پلیه نیز یکی از شهرهای دانشجویی کشور فرانسه است که یک چهارم جمعیت این شهر را دانشجویان تشکیل می دهند. این شهر سه دانشگاه دارد که 60 هزار دانشجو مشغول به تحصیل هستند. داشتن ۵ مدرسه عالی مهندسی و ده‌ ها پژوهشکده کیفیت تحصیل در این شهر را افزایش داده است.

سه  دانشگاه مشهور فرانسه عبارتند از:

  • دانشگاه مونت پلیه 1 :

  • که رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، حقوق و تجارت ورزش را دارد.
  • دانشگاه مونت پلیه 2:

  • بیشتر رشته هایی در زمینه علوم دارد.
  • دانشگاه مونت پلیه 3 :

  • نام دیگر آن پل واری است، بیشتر رشته های هنر زبان و علوم اجتماعی را دارا می باشد.

جاذبه های گردشگری شهر مونت پلیه

مونت پلیه یکی از شهر های جذاب و دیدنی جنوب غرب فرانسه است که در موقعیت عالی قرار دارد و گردشگران ازپرووانس» (Provence)، «کامارگ» (Camargue) و بسیاری مناطق دیگر می‌توانند دیدن کنند. موزه های جالب و خیابان های سنگفرش و رستورانهای محصور کننده به زیبای این شهر افزوده است.

میدان کمدی:

در مرکز شهر واقع شده و به ایستگاه مترو نیز بسیار نزدیک است. در یک ضلع میدان ساختمان اپرا قرار دارد. و دارای کافه های فرانسوی خاص و دوست داشتنی در کنار سینما می باشد. در انتهای میدان مرکز خرید چند طبقه با فروشگاه های بسیار جذاب فرانسوی دیده می شود. در جلوی میدان یک فضای سبز زیبا و حوضچه قرار دارد. موزه اصلی شهر مونت پلیه در همین میدان قرار دارد.

جاذبه های گردشگری شهر مونت پلیه

کلیسای جامع سن پیر:

این کلیسا در بالای آن برج های حیرت انگیزی دارد که واقعاً آن را تماشا کرده است. یک بنای گوتیکی به شمار می آید و در محله قدیمی شهر قرار دارد. این کلیسا هزینه ورودی ندارد. پنجره های رنگی، ارگ چوبی و محراب آن بسیار دیدنی است. سال تاسیس آن 1346 و در قرن شانزدهم است.

جاذبه های گردشگری شهر مونت پلیه

گردشگاه پرو:

نام دیگر آن میدان سلطنتی پرو نیز است و دارای طاق پیروزی باشکوه است. طراحی این ناحیه به عهده فردی به نام اتین ژیرال و پسرش بوده است. این ساختمان ظاهر قلعه مانند دارد و در پشت این ساختمان بازدیدکنندگان قنات های رومی را می بینند.

گردش در ساحل:

مونت پلیه دارای 4 خط تراموا است. در آینده یک خط دیگر نیز به آنها اضافه می‌شود. آخرین ایستگاه تراموا خط 3به ساحل منتهی می شود و در آنجا دوچرخه های ساعتی و روزانه با قیمت مناسبی ارائه داده می شود، پیاده روی در کنار این سواحل و با مناظر زیبا زیبا و دلربا به همراه است و در فصل بهار و تابستان گردش دلچسب برای گردشگران را به وجود می آورد.

موزه فابر:

این موزه مهم ترین موزه شهر است که بهترین آثار هنری را در خود جای داده است. در نقطه مناسبی از شهر قرار داد دارد که دسترسی به آن بسیار آسان است. این موزه دارای نمایشگاه های متعددی در طبقات زیاد می باشد و نقاشی های زیبا و معماری خیره کننده دارد بازدید از این موزه در روزهای یکشنبه اول هر ماه به صورت رایگان می باشد.

باغ وحش مونت پلیه:

در این باغ وحش حیوانات متعددی از زرافه گرفته تا شیر و قورباغه های رنگارنگ پیدا می شود، برای بازدید از این باغ وحش شما نیاز به تهیه بلیت ندارید و به صورت رایگان می باشد فقط بخش جنگل آمازون آن نیاز به تهیه بلیت دارد.

کاخ فلوژرگ:

در شهر مونت پلیه به ساختمانی که به عنوان دومین خانه اشراف مورد استفاده قرار می گرفته است، فولی می گویند. در این شهر از فرانسه، تعداد زیادی از این خانه ها وجود دارد. نجیب زادگان در حومه این شهر برای خود امارت می ساختند که کاخ فلوژرگ یکی از آنهاست. این عمارت دارای باغ های تماشایی هستند.

گردش در محله قدیمی:

گردش در محله های قدیمی بدون نقشه به صورت اتفاقی می تواند برای بازدید کنندگان مناظر خیره کننده مانند خیابان های سنگفرش شده و کافه های کوچک و مغازه های جالب به همراه داشته باشد.

جاذبه های گردشگری شهر مونت پلیه

باغ گیاه شناسی:

شهر مون پلیه به عنوان شهر شفابخش در زمان‌های قدیم شهرت داشته است، همین مورد باعث شده که  ثروتمندان به این شهر بیایند تا از نسیم دریا و پزشکان با استعداد این شهر استفاده کنند. البته امروزه باغ گیاه شناسی دیگر کاربرد درمانی ندارد اما بازهم گونه‌ های متعدد گیاهی را در خود جای داده که گردش در میان آن ها بسیار جالب خواهد بود. بازدید از این باغ نیز رایگان می باشد.

شهر استراسبورگ فرانسه

مزایای زندگی در مونت پلیه

همانطور که مونت پلیه یکی از بهترین شهرهای فرانسه است، زندگی در آن نیز دارای مزایای بسیار زیادی نیز می باشد. به عنوان مثال: این شهر آرام است در حالی که بسیار سرزنده و پویا نیز می باشد. این شهر دارای نانوایی های بسیار خوب و دارای معماری های بی نظیری است. همچنین غروب آفتاب در این شهر بسیار زیبا می باشد وضعیت سیستم حمل و نقل در شهر بسیار عالی می باشد و نسبت به شهرهای دیگر کشور فرانسه بسیار ارزان است. یکی از مزایای بی نظیر این شهر محلی است که این شهر در آن واقع شده است، به طوری که مونت پلیه فقط به اندازه چند ساعت تا مرز اسپانیا (از  سمت غرب) مارسی، نیس و موناکو (از شرق) فاصله دارد. همچنین این شهر با دریای مدیترانه 10کیلومتر فاصله دارد و این موضوع برای افرادی که در این شهر زندگی می‌کنند فرصت بسیار مناسی برای تفریح  فراهم می کند.

جمعیت شهر مونت پلیه

جمعیت این شهر رو به افزایش است، به طوری که در سال 2020نسبت به سال گذشته حدود 1.32 درصد افزایش داشته است. جمعیت این شهر در سال 462هزار نفر است. مساحت این کشور حدود 56.88کیلومتر مربع می باشد.

کیفیت زندگی در مونت پلیه

کیفیت زندگی در شهر مونت پلیه مانند سایر شهرهای کشور فرانسه بسیار بالا است. شاخص توان خرید مردم در این شهر حدود 69 درصد، شاخص امنیت حدود 48درصد، شاخص هزینه های زندگی حدود 67درصد و در نهایت شاخص آلودگی هوا حدود 37 درصد و پایین می باشد.

هزینه زندگی در مونت پلیه

یکی از معیارهای مهم در انتخاب شهر برای زندگی، اطلاع از هزینه های مربوط به زندگی در آن شهر یا کشور می باشد. متوسط هزینه زندگی برای یک نفر بدون در نظر گرفتن اجاره بها برای مسکن حدود 780 یورو در ماه براورد می شود. هزینه غذا در یک رستوران متوسط برای دو نفر حدود 50 یورو است. هزینه مسکن برای آپارتمان یک خوابه در مرکز و خارج از شهر به ترتیب حدود 605.56 یورو و 462.50 یورو در ماه می باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.