بورسیه تحصیلی رشته پزشکی و دندان پزشکی در فرانسه

کشور فرانسه دارای دانشگاه های معتبر و دارای رتبه های بالا در سطح جهان است. افراد زیادی قصد مهاجرت به این کشور و تحصیل در رشته پزشکی در فرانسه را دارند. در این مقاله برای شما عزیزان از نحوه و شرایط بورسیه تحصیلی رشته پزشکی و دندانپزشکی توضیح می دهیم.

کشور فرانسه در اروپای غربی واقع شده است. از سمت شمال با بلژیک و از سمت شرق با کشور لوکزامبورگ و آلمان و از سمت جنوب با دریای مدیترانه واز  غرب با دریای اطلس مرز دارد. کشور فرانسه از لحاظ مساحت، سومین کشور بزرگ در قاره اروپا به شمار می رود. جمعیت آن حدود ۶۷ میلیون نفر است.  دومین کشور پرجمعیت اروپا به حساب می آید.

پایتخت این کشور پاریس است. بزرگ ترین شهر در این کشور به حساب می‌آید. مرکز اصلی فرهنگ و تجارت است. زبان اصلی کشور فرانسه، فرانسوی است. نوع حکومت آن نیمه ریاست جمهوری است. واحد پول این کشور یورو و فرانک می باشد.

رشته پزشکی

تحصیل در رشته پزشکی در کشور فرانسه

ساختار نظام آموزشی ایران برای ورود به رشته پزشکی بسیار سخت می باشد. در حالی که در کشور فرانسه برای ورود به رشته پزشکی اصلا شرایط سخت نیست. اما فارغ التحصیل شدن در این رشته از دانشگاه های فرانسه دشوار است. برای ورود به رشته پزشکی در دانشگاه های فرانسه فرد متقاضی نیاز به شرکت در کنکور کشور فرانسه را ندارد.

اما بعد از ورود به دانشگاه دو حالت برای دانشجو اتفاق خواهد افتاد. در حالت اول، دانشجو برای ورود مستقیم به رشته پزشکی بعد از گذراندن یک سال تحصیلی در دانشگاه های فرانسه (بسته به معدل ترم تحصیلی بالای نمره ۱۰ دارد)، در صورتی که نمره عالی و رزومه خوبی در سال تحصیلی کند می تواند وارد رشته پزشکی در کشور فرانسه شود. در صورتی که معدل بالای ۱۰ ولی معمولی داشته باشد، می تواند وارد رشته های مربوط به پزشکی شود. اما در صورتی که نتواند نمره بالای ۱۰ کسب کند یا باید از کشور فرانسه خارج شود و یا در رشته دیگر تحصیل کند.

این نکته را در نظر داشته باشید که برای تحصیل در کشور فرانسه در رشته پزشکی فرد متقاضی باید زبان رسمی این کشور، یعنی فرانسوی را مسلط باشد. در صورت عدم آشنایی با زبان فرانسوی فرد متقاضی باید قبل از شروع کلاس های درس در دوره های زبان که در این کشور برگزار می‌شود، شرکت کنند تا زبان فرانسوی را به خوبی فرا گیرد.

تحصیل پزشکی در فرانسه رویای دانشجویان

دانشگاه های پزشکی در کشور فرانسه

فرانسه از سال های گذشته برای رشته پزشکی جایگاه ویژه‌ای در نظر داشته است. به این علت کشور فرانسه توانسته در این رشته های پزشکی جایزه های متفاوتی را کسب کند. دانشگاه پزشکی در فرانسه بسیار معتبر هستند. این باعث علاقه متقاضیان به تحصیل در این کشور است.

رشته پزشکی

نام چند دانشگاه به همراه رتبه جهانی ان در زیر امده است:

 • دانشگاه Universite Sorbonne Paris Cite-USPC (ComUE) در شهر پاریس قرار دارد و دارای رتبه جهانی ۳۹ است.
 • دانشگاه Universite Paris Saclay (ComUE) در شهر سن اووبین قرار دارد و دارای رتبه جهانی ۵۶ است.
 • دانشگاه Universite de Lyon (ComUE) در شهر لیون قرار دارد و دارای رتبه ۱۶۵ است.
 • دانشگاه University of Aix-Marseille قرار دارد و دارای رتبه ۱۷۰ است.
 • دانشگاه Communaute d’Universites و Etablissements d’Aquitaineدر شهر بوردو قرار دارد و دارای ۱۷۲ می باشد.
 • دانشگاه University of Lorraine در شهر نانسی قرار دارد و دارای رتبه ۱۷۸ می باشد.
 • دانشگاه PSL Research University Paris (ComUE) در شهر پاریس قرار دارد و دارای رتبه سال ۹۸ می باشد.
 • دانشگاه Universites Languedoc-Roussillon (ComUE) در شهر مونت پلیه قرار دارد و دارای رتبه ۲۴۷ جهانی می باشد.
 • دانشگاه Universite Paris-Est (ComUE) در شهر شانز سور مارن قرار دارد و دارای رتبه ۲۵۱ می باشد.

مدارک لازم جهت پذیرش در رشته های پزشکی

متقاضیان تحصیل پزشکی در کشور فرانسه باید به چند نکته توجه کنند. متقاضیانی که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیستند، باید برای سال اول تحصیل در این رشته ویزای تحصیلی این کشور را بگیرند. تا اقامت در این کشور برای سال اول به شما داده شود. اما برای تحصیل در سال دوم پزشکی در فرانسه دانشجویان باید اقدام به گرفتن اقامت این کشور نمایند.

هر دانشگاه مدارک متفاوتی را برای پذیرش تحصیلی دانشجویان تقاضا خواهد کرد. اما به طور کلی مدارک عمومی که برای تحصیل رشته پزشکی در کشور فرانسه مورد نیاز است. عبارتند از:

 • مدارک دیپلم به همراه ریز نمرات
 • مدارک هویتی فرد به همراه ترجمه فرانسوی
 • گذرنامه معتبر داشتن
 • داشتن سن حداقل ۱۷ سال به همراه ارائه انگیزه نامه یا هدف نامه
 • برگه ای که نشان دهنده وضعیت سلامت و بهداشت و شرایط پزشکی روانی باشد
 • توصیه نامه اساتید
 • رزومه علمی فرد در صورت وجود
 • داشتن برگه تمکن مالی از بانک
 • پرداخت هزینه های ثبت نام
 • داشتن حداقل نمره قبولی در دروس پایه زیست و فیزیک و ریاضی. حداقل نمره متقاضی باید میانگین 62 درصد بین درس های ذکر شده را باشد.

هزینه های تحصیل در کشور

یکی از دلایل پرطرفدار بودن تحصیل پزشکی در کشورهای فرانسه علاوه بر رنک بالا و جوایز تخصصی معتبر، پایین بودن هزینه های تحصیل و تقریبا رایگان بودن آن است. مبلغ شهریه برای تحصیل در پزشکی در فرانسه برای متقاضیانی که عضو کشورهای اتحادیه اروپا هستند، کمتر از بقیه افراد می باشد.

هزینه تحصیل برای دانشجویان مقیم اتحادیه اروپا در مقطع کارشناسی 170یورو، مقطع کارشناسی ارشد ۲۴۳ یورو، دکترا ۳۸۰ یورو، پزشکی ۴۵۰ یورو در سال می باشد.

هزینه هایی که ذکر شده مربوط به دانشگاه های دولتی هستند و تحصیل پزشکی در فرانسه در دانشگاه های خصوصی سال آن بین ۳ تا ۱۰ هزار یورو می باشد.

به دانشجویان برتر در رشته‌های پزشکی سالانه بورسیه های زیادی اعطا می شود که برخی از این بورسیه های حمایتی تا سه برابر هزینه شهریه دانشجو در بر می گیرد.

تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور فرانسه

برای تحصیل در این رشته در کشور فرانسه فرد متقاضی باید مدرک c1 در زبان فرانسه برای گرفتن پذیرش تحصیلی ارائه کند. برای پذیرش در مقطع کارشناسی در رشته دندانپزشکی کشور فرانسه فرد متقاضی باید معدل دیپلم خود را به همراه ریزنمرات به دانشگاه ارائه دهد. تحصیل دندانپزشکی در یکی از شانزده دانشکده دندانپزشکی در کشور فرانسه حدود شش سال طول خواهد کشید.

در حقیقت دوره آموزش دندانپزشکی به سه سیکل تحصیلی DCEM و PCEM و DES تقسیم می‌شوند. دانشجویان در طی دو سال اول تحصیلی خود یا    PCEM بیشتر با دروس پزشکی عمومی مثل علوم پایه، آناتومی، روانشناسی، رادیولوژی پزشکی پیشگیری و بیهوشی آشنا می شوند. در سیکل دوم یاDCEM  با مفاهیم تخصصی دندانپزشکی آشنا می‌شوند. در سیکل سوم یاDES وارد دوره رزیدنسی می شود و زیر نظر دندانپزشک ماهر به کارورزی می پردازند.

رشته پزشکی

کار ضمن تحصیل دندانپزشکی در فرانسه

دانشجویان رشته دندانپزشکی در کشور فرانسه در سال آخر دوره های عملی نیز دارند. پیش از آن بعضی از دانشجویان علاقه مند هستند برای تأمین بخشی از هزینه‌های زندگی خود کار کنند. دانشجویان می توانند هم در مورد دانشگاه مشغول به کار شود و هم خارج از محیط دانشگاه مشغول به کار شوند. البته برای کار خارج از دانشگاه باید مجوز بگیرند. ساعت کار خارج از دانشگاه نیز محدود است و دانشجویان در هفته ۲۰ ساعت اجازه کار خواهند داشت.

تحصیل پزشکی در فرانسه و دریافت ویزا

گرفتن ویزا برای تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه بستگی به ملیت فرد متقاضی دارد. متقاضیان که تابعیت کشورهای اتحادیه اروپا دارند تنها نیاز به گذرنامه معتبر یا شناسنامه برای تحصیل پزشکی در کشور فرانسه دارند. اما افراد یکی از کشورهای غیر اتحادیه اروپا مثل کشور ایران، قصد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی را در کشور فرانسه دارند.

باید ابتدا ویزای تحصیلی کشور فرانسه را بگیرند و روش های متفاوتی برای گرفتن ویزای تحصیلی این کشور با توجه به رشته تحصیلی و مدت زمان حضور در فرانسه وجود دارد. افرادی که قصد گذراندن مدت زمان بیشتر از6 ماه را برای تحصیل پزشکی در کشور فرانسه دارند باید برای گرفتن ویزای طولانی مدت اقدام کنند. این ویزا به عنوان مجوزی برای اقامت متقاضی است که به آنهاVLT-TS گفته می‌شود.

 

تحصیل رشته پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه و کار بعد از تحصیل

با توجه به این که تحصیل پزشکی و رشته های دندانپزشکی در فرانسه جایگاه مناسبی دارد. فرصت های شغلی خوبی هم برای افرادی که در این کشور در این رشته ها تحصیل می‌کنند، وجود دارد. اگر شما فارغ التحصیل پزشکی از کشور فرانسه نیستید، برای کار در رشته های پزشکی در این کشور باید مدرک تحصیلی شما  توسط سازمان‌های مربوطه تایید شود. یا مدرک شما با مدرک پزشکی در فرانسه معادل سازی شود.

همچنین این امکان وجود دارد که برای اشتغال در پزشکی در کشور فرانسه مجبور به گذراندن دوره های کوتاه مدت باشد. اما متقاضیان کار در کشور فرانسه برای افرادی که مدرک خود را از دانشگاه این کشور را گرفتند، در انتهای تحصیل خود می تواند در مراکز بهداشتی درمانی و همچنین مراکز تحقیقاتی مشغول به کار شوند. متقاضیان کار در کشور فرانسه که در خود این کشور تحصیل کرده اند ،می‌تواند به مدت یک الی دو سال بعد از پایان تحصیل در فرانسه بمانند و دنبال کار مورد نظر خود بگردند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.