بازار کار رشته مهندسی مکانیک در فرانسه

مهندسی مکانیک رشته بسیار وسیعی است که در صنایع و مشاغل گوناگونی مانند خودروسازی، ساخت هواپیما و… استفاده می شود. افرادی که می خواهند در بازار کار مهندس مکانیک در کشور فرانسه مشغول شوند، این امکان را دارند که به عنوان یک نیروی کار ماهر در فرانسه زندگی کنند.

کشور فرانسه از کشورهای واقع در اروپا است. عضو کشورهای اتحادیه اروپا به شمار می آید. و مانند دیگر کشورهای اروپایی به علت افزایش سن جمعیت این کشور و بالا رفتن میانگین سن نیروهای کار، دچار کمبود نیروی کار ماهر شده است.
در این کشور بزرگ مهم ترین مشکلی که در بازار کار آن وجود دارد، کمبود شغل نیست. بلکه کمبود مهارت و نیروی کار ماهر است. نرخ بیکاری در این کشور نسبت به ۱۰ سال قبل بهتر شده است و ۹ درصد کاهش یافته است. در کشور فرانسه شرکت های بزرگی مانند؛ رنو، لورآل، توتال و… وجود دارد که در نتیجه برای مهندس مکانیک مقصد شغلی مناسبی به شمار می آید.

بازار کار رشته مکانیک

شرایط مهاجرت کاری مهندس مکانیک در کشور فرانسه

مهندسان مکانیک برای مهاجرت به کشور فرانسه باید شرایط را خوب بررسی کنند. زیرا که کشور فرانسه جز کشورهای اروپایی است که در سال‌های گذشته شرایط بسیار مناسبی را برای مهاجران و نیروی کار ماهر و متقاضی به وجود آورده است، تا بتواند از این طریق کمبود نیروی کار ماهر خود را جبران کند. افرادی که می‌خواهند برای کار به کشور فرانسه مهاجرت کنند ابتدا باید در قدم اول از شرایط مهاجرت برخوردار باشند. بعد با بررسی و نگاهی به مسائل مختلف مانند؛ نرخ بیکاری در این کشور، درآمد مهندسین مکانیک، حقوق کار در کشور فرانسه و شرایط کار داشته باشند.

مهندسان مکانیک که می خواهند به کشور فرانسه جهت کار مهاجرت کنند، باید شرایط مناسبی داشته باشند.‌ از مهم ترین شرایط مهاجرت مهندسان مکانیک داشتن مدرک و تخصص حرفه ای مهندسی مکانیک است. همچنین سابقه کاری مرتبط در این زمینه داشته باشند. یادگیری زبان فرانسوی و توانایی صحبت کردن به زبان فرانسوی از دیگر ملزومات مهاجرت کاری به این کشور است.زیرا یک مهندس مکانیک باید با کارفرما و دیگر همکاران خود در ارتباط باشد. ممکن است این افراد فرانسوی‌زبان باشند و فردی که به این کشور برای کار مهاجرت می کند در ارتباط با این افراد دچار مشکل شود. یکی دیگر از شرایط برای مهاجرت کاری به این کشور دریافت پیشنهاد کاری از سوی یک کارفرما در بازار کار مهندس مکانیک در کشور فرانسه است.

بازار کار رشته مکانیک

عناوین شغلی در بازار کار مهندسی مکانیک در کشور فرانسه

کشور فرانسه جزو کشورهای سطح اول در جهان به شمار می‌آید و در نتیجه تقاضا برای مهاجرت به این کشور به عنوان نیروی کار بسیار بالا است. کارفرمایان در این کشور برای استخدام نیروی کار شرایطی را در نظر می‌گیرند. و مهندسان مکانیک برای استخدام باید مهارت فنی بالایی داشته باشند. مهندسان باید در تعدادی از ابزار ها مانند؛ ابزار های شبیه سازی مکانیکی و حرارتی تسلط بالایی داشته باشند.
هدف کاری اصلی مهندس مکانیک در کشور فرانسه.
همچنین در توسعه فناوری های نوین و جدید مانند حمل و نقل، هوافضا، ساخت و ساز و رباتیک برای مهندس مکانیک نیز کار وجود دارد. به علت افزایش درخواست و تقاضا برای اتوماسیون و خانه های هوشمند با اتومبیل ها نیز کار در این بخش برای مهندس مکانیک وجود دارد.
وظایف یک مهندس مکانیک در کشور فرانسه موارد زیر می باشد:

لیستی از مشخصات پروژه تهیه کند.

 • ایده و طراحی تجهیزات سازه ها، دستگاه های مکانیکی را بر عهده دارد.
 • ساخت و اجرا و تولید طرح های مکانیکی را برعهده دارد.
 • فرایند ها را در بخش تولید سازه و دستگاه ها و تجهیزات مکانیکب بهبود بخشد.
 • راه اندازی محصول و قطعات و با برنامه های شبیه ساز ان ها را تولید کند.
 • از کارخانه ها جهت اطمینان از حفظ عملکرد مطلوب و بازرسی نماید.
 • سازه های مکانیکی و تجهیزات را تعمیر و نگهداری کند.

سوالات پرتکرار هزینه تحصیل و زندگی در فرانسه

اخذ ویزای کار فرانسه جهت بازار کار مهندس مکانیک

افرادی که می‌خواهند برای کار به این کشور مهاجرت کنند، باید ویزای این کشور را دریافت نمایند. فرد متقاضی فقط در صورتی می‌تواند به عنوان مهندس مکانیک به کشور فرانسه مهاجرت کند و وارد بازار کار این کشور شود که از طریق یک کارفرما در کشور فرانسه دعوت به کار شده باشد. از سمت کارفرما برای فرد متقاضی دعوت نامه ارسال شده باشد. کارفرما باید مجاز به استخدام و ارسال دعوت نامه کاری برای نیروی کار خارجی باشد. به گونه‌ای که ابتدا باید این عنوان کاری در اتحادیه اروپا آگهی کرده باشد. بعد از اینکه فرد مورد نظر پیدا نشد و می‌تواند از افراد خارجی برای این عنوان شغلی استفاده کند. گرفتن ویزا برای افرادی که عضو کشورهای اتحادیه اروپا می باشند نیازی نیست و شهروندان اتحادیه اروپا می توانند بدون گرفتن ویزای فرانسه وارد این کشور شوند و مشغول به کار شوند. اما افرادی که خارج از اتحادیه اروپا هستند باید برای ورود به کشور فرانسه اقدام به دریافت ویزای کاری کنند. کسانی که می‌خواهند به عنوان مهندس مکانیک به کشور فرانسه وارد شوند، باید مدرک دانشگاهی داشته باشند. همچنین به زبان فرانسوی مسلط باشد. مدارک مورد نیاز برای ویزای کاری کشور فرانسه موارد زیر می باشد:

ارائه پاسپورت معتبر

ارائه عکس پاسپورتی

تکمیل فرم درخواست ویزا
پرداخت هزینه درخواست ویزا
نامه تمکن مالی و پرینت گردش سه ماهه حساب
ارائه نامه پیشنهاد کاری از فرانسه
ارائه مدارک و ریز نمرات تحصیلی همراه با مهر وزارت امور خارجه همراه با ترجمه
ارائه سابقه کار مرتبط( بیمه نامه، فیش حقوقی و..)

بازار کار رشته مکانیک
اخذ اقامت فرانسه از طریق کار

کشور فرانسه یکی از کشورهای زیبا در جهان می باشد. و همه ساله افراد زیادی از سراسر جهان از راه‌های مختلف به این کشور مهاجرت می نمایند و یا از فرانسه بازدید می کند. کشور فرانسه در بعضی از شغل ها با کمبود نیروی کار روبرو شده است و این باعث نارضایتی کارفرمایان شده است.

افراد متقاضی بعد از پیدا کردن کارفرما و دریافت دعوتنامه کاری باید به همراه مدارک خود به سفارت فرانسه مراجعه کنند و درخواست ویزای کاری فرانسه را ثبت کنند. در صورتی که با درخواست ویزای فرد موافقت شد شرایط ورود به بازار کار مهندسی مکانیک در کشور فرانسه پیدا کرده است. و در ابتدا یک اقامت موقت ۱ الی ۳ ساله دریافت می کنند. بعد از اینکه فرد ۵ سال در کشور فرانسه به عنوان مهندس مکانیک مشغول به کار باشد و از قوانین فرانسه سرپیچی نکرده باشد. مالیات خود را پرداخت کرده باشد. می تواند اقامت دائم این کشور را دریافت کند. در این صورت می تواند تابعیت فرانسه را دریافت نماید.

اعزام نیروی کار به فرانسه

میزان درامد مهندس مکانیک

مهندسی مکانیک از شغل های مورد نیاز در کشور فرانسه است. یکی از موارد مهم در هنگام ورود به بازار کار مهندس مکانیک در کشور فرانسه میزان حقوق دریافتی مهندسان مکانیک است. افرادی که می خواهند به کشور دیگر برای کار مهاجرت کنند، قطعاً میزان حقوق دریافتی در آن کشور یکی از موضوعات مهمی است که باید بررسی کنند. در سال ۲۰۲۰ برای هر ساعت کاری در پایین ترین حالت ممکن حداقل حقوق دریافتی ۱۰.۵ یورو می باشد. که این میزان در کل اروپا جز بالاترین میزان دستمزد به شمار می‌آید. مهندسان مکانیکی که در کشور فرانسه مشغول به کار هستند، باید بدانند که حقوق آن ها به عواملی مانند؛ تجربه کاری، سطح تحصیلات، کار در شهرهای مختلف و… بستگی دارد.

نحوه کاریابی مهندس مکانیک در بازار کار کشور فرانسه

روش های مختلفی برای جستجوی کار برای متقاضی در رشته مهندسی مکانیک وجود دارد. سایت هایی برای ثبت‌نام متقاضیان وجود دارد که کارفرمایان می توانند در آن رزومه های افراد را مشاهده کنند. در صورت رضایت با آن ها ارتباط برقرار کنند و بعد از انجام مصاحبه نیروی ماهر خود را استخدام نماید. چند نمونه از سایت های کاریابی در کشور فرانسه ذکر می شود:

 • pole-emploi.fr
 • linkedin.fr
 • indeed.fr
 • leboncoin.fr
 • monster.fr
 • meteojob.com
 • leboncoin.fr
 • manpower.fr
 • apec.fr

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.