ویزای کار کشور فرانسه

کشور فرانسه بزرگترین کشور اروپا است. دارای جاذبه ‌های فراوانی می‌باشد. اقامت در این کشور آرزوی مردم سراسر جهان است. از جمله راه های مهاجرت به کشور فرانسه و کار در این کشور، گرفتن ویزای کاری این کشور است. فرانسه از لحاظ نیروی کار ماهر دچار کمبود است. این امکان کاریابی را برای نیرو های متخصص خارجی فراهم کرده است.

کشور فرانسه جستجوی کار ارائه خواهد داد. برای گرفتن ویزای کار در فرانسه شما ابتدا به یک کارفرمای فرانسوی و یک پیشنهاد شغلی نیاز دارید. برای تحقق این امر لازم است که شما ابتدا زبان فرانسوی را در سطح عالی یاد بگیرید، زیرا اکثر موقعیت های شغلی در کشور فرانسه به زبان فرانسوی نیاز دارند.

کارفرمای فرانسوی تنها در صورتی می تواند شما را در سمت شغلی مورد نظر را استخدام کند،که تست بازار کار را انجام داده باشد. بازار کار یعنی شغل مورد نظر را ابتدا در خود کشور فرانسه به مدت سه ماه اگهی کند و اگر نامزد مناسبی پیدا نشد، برای مدت سه ماه دیگر هم در اتحادیه اروپا اگهی کند . اگر مجدد نامزد مناسبی پیدا نشد، کارفرما میتواند فردی را از خارج اتحادیه اروپا را استخدام کند.

 درباره کشور فرانسه

جمعیت این کشور حدود ۶۸ میلیون نفر می‌باشد. مساحت این کشور ۶۴۰۶۷۹ کیلومتر مربع می‌باشد. پایتخت این کشور پاریس، که یکی از بهترین و جذاب ترین شهرهای اروپا است مهد تمدن و دارای تاریخ غنی است.  زبان این کشور فرانسوی می باشد. واحد پول آن یورو است.

 

ویزای کار فرانسه و انواع آن

افراد خارجی برای کار در کشور فرانسه نیازمند ویزای بلند مدت کار هستند. این نوع ویزا برای اقامت بیشتر از سه ماه صادر می گردد و جهت کار در کشور فرانسه است. مدت اعتبار آن یک سال می باشد. شما برای کار در کشور فرانسه نیاز به مجوز اقامت و مجوز کار دارید.

ویزای کاری بلند مدت کشور فرانسه برای متقاضیان کار در کشور فرانسه بیش از سه ماه می باشد.

ویزای نیروی کار حقوق بگیر کشور فرانسه برای کار در فرانسه تا سقف یک سال می باشد.

قرارداد کار باید توسط DIRECCTE تایید شده باشد.

ویزای فرانسه برای راه اندازی تجارت که  باید یک برنامه تجاری ارائه دهید و اثبات کنید که توانایی مالی کافی برای اجرای آن دارید.

ویزای بلند مدت کشور فرانسه برای ورزشکاران این ویزا مختص به ورزشکاران می باشد که حداکثر تا یک سال قصد اقامت در این کشور را دارند.

هزینه دریافت این نوع ویزا ۹۹ یورو می باشد، سفارت خانه این مبلغ را از شما می گیرد.

ویزای کار فرانسه

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای کاری فرانسه

برای گرفتن ویزای کار کشور فرانسه ابتدا باید کارفرما یک قرارداد کاری تهیه کند. آن را به بخش محلی وزارت کار و فرانسه ارسال کند، اگر قرارداد توسط این وزارت خانه تایید شد آن را به اداره مهاجرت فرانسه ارسال می کند. پس از تایید اداره مهاجرت فرانسه درخواست شما به طور مستقیم به سفارت فرانسه در ایران ارسال می شود. سپس شما و خانوادتان با مراجعه حضوری به سفارت فرانسه می‌توانید برای اخذ ویزا برای مدت اقدام کنید.

کارفرما باید مدارک زیر را ارائه دهد جهت اخذ ویزای کار فرانسه:

 • اسنادی در مورد موقعیت شغلی
 • قرارداد کاری
 • اسنادی که نشان دهد که شرایط استخدام تعیین شده توسط دولت رعایت شده است.
 • مستنداتی که نشان دهد تست بازار کار انجام شده است.( تست بازار کار به این معنا می باشد که سه ماه اول این آگهی در کشور فرانسه آگهی شده باشد. سه ماه دیگر در کل کشورهای اتحادیه اروپا و در آخر اگر موردی برای شغل مورد نظر پیدا نشد و کارفرما می تواند فرد متقاضی از خارج از این کشورها استخدام کند)

مدارک زیر معمولاً برای درخواست ویزای کار کشور فرانسه از شما درخواست خواهد شد:

 • گذرنامه که حداقل سه ماه اعتبار داشته باشد.
 • فرم درخواست ویزا که به طور کامل پر شده باشد و دارای امضا باشد.
 • دو قطعه که بر اساس استاندارد های عکس های پاسپورتی باشد.
 • اجاره نامه ای که باید نشان دهد شما در فرانسه برای مکانی را برای زندگی دارید.
 • قرارداد کاری
 • اسنادی که نشان دهد منابع و وضعیت مالی شما به چه صورت است. به عنوان مثال در صورت شاغل بودن، فیش حقوقی سه ماه اخیر باید ارائه داده شود.
 • اسناد وضعیت حرفه ای و اجتماعی که شامل مدرک،CV ، گواهی اشتغال و نمونه کار و به طور کلی رزومه فرد می باشد.
 • اظهارنامه قانونی یعنی سوگند نامه تایید شده که بیان می‌کند در ۱۰ سال گذشته ورشکستگی نداشته باشید و دارای سوء پیشینه نیز نباشد.
 • گواهی عدم سوء پیشینه به طور معمول از پلیس محلی تهیه می شود. باید در بازه سه ماه اخیر تهیه شده باشد.

 ویزای همراه و ویزای کار کشور فرانسه

اگر شما دارای همسر و یا فرزند می باشید مسلماً تمایل دارید برای مهاجرت کاری به کشور فرانسه آن ها را همراه خود ببرید. با گرفتن ویزای کاری کشور فرانسه این امکان را خواهید داشت که  خانواده خود را همراه خود ببرید. جهت درخواست ویزای همراهان خود می تواند همزمان با درخواست ویزای کار آن درخواست نیز ارائه دهید. همراهان شما نیز اجازه کار در فرانسه را خواهند داشت.

ویزای کار فرانسه

 میزان حقوق در کشور فرانسه

کشور فرانسه بزرگ ترین کشور اروپایی است. رتبه دوم قدرت اقتصادی در اروپا را دارد. زندگی در کشور فرانسه از رفاه اجتماعی بالایی برخوردار می باشد. از جمله مشکلاتی که برای علاقمندان گرفتن ویزای کار فرانسه، میزان حقوق و درآمد این کشور می باشد. در هر سال ممکن است دو درصد حقوق شما افزایش داشته باشد.

ویزای کاری فرانسه برای دانشجویان

ورود دانشجویان به فرانسه از طریق ویزای کاری مجاز نمی باشد. اما فرانسه برای اشتغال افرادی که برای تحصیل به این کشور آمده اند کاری در نظر می‌گیرد. به عنوان مثال دانشجویان می توانند در حین تحصیل در فرانسه همزمان در یک شغل به صورت نیمه وقت کار کنند.

شرایط دریافت ویزای کار

ویزای کار کشور فرانسه برای افراد از کشور های مختلف متفاوت می باشد. به عنوان مثال اگر فرد متقاضی جز یکی از کشور های اتحادیه اروپا باشد، برای کار نیاز به برخی مجوزها نخواهد داشت و میتواند تنها با امضای یک قرارداد رسمی مشغول به کار شود. برای این طور افراد داشتن یک دعوت نامه از سوی کارفرمای معتبر کفایت خواهد کرد. یکی از شرایطی که به تازگی از سوی فرانسه اعلام شده است،  استفاده از مجوز گذرنامه استعداد می باشد. بر این اساس افرادی که دارای مهارت فردی تخصص، هنر یا حرفه خاصی باشند می توانند از این مجوز استفاده کنند.

کارکنان شرکت های خلاق با محصولات منحصر به فرد خود، هنرمندان و افراد مشهور در زمینه های ورزشی، هنری، علمی، سرمایه گذاران، مخترعان، نخبگان افرادی هستند که دارای شرایط برای دریافت ویزای کار از کشور فرانسه از طریق مجوز استعداد، می‌توانند وارد عمل شوند.

نرخ بیکاری در فرانسه

انواع ویزای کار

به طور کلی دو نوع ویزای کاری وجود دارد. در ادامه به توضیح هر کدام می پردازیم.

 • ویزای جستجوی کار جاب سیکر: در این نوع ویزا همان طور که از اسم آن پیداست برای پیدا کردن کار صادر خواهد شد. افراد متخصص با سابقه تحصیل و کار مرتبط می‌توانند برای کشورهایی که این نوع ویزا را ارائه می‌دهند، درخواست نماید. در این نوع ویزا به شخص مجوز شش ماهه داده می شود که به وسیله آن می تواند به کشورهای مورد نظر رفته و در جستجوی کار مرتبط با شغل و رشته تحصیلی بپردازد. در صورتی که طول ۶ ماه موفق به دریافت پیشنهاد کاری شود می تواند برای خانواده خود نیز درخواست ویزای بدهد. متاسفانه کشور فرانسه این ویزا را ندارد و تنها کشورهایی که در حال حاضر برنامه ویزای جاب سیکر را دارند کشورهایی نظیر آلمان و اتریش هستند.
 • ویزای جاب آفر این نوع ویزا همان طور که از نام آن مشخص است، ویزای پیشنهاد کاری می باشد. در این نوع ویزا شخص باید حتماً یک پیشنهاد کار در فرانسه داشته باشد، تا بتواند با نامه پیشنهاد کاری درخواست ویزا بدهد. می تواند به همراه خانواده خود به کشور فرانسه برود در حال حاضر تنها راه مهاجرت کاری به کشور فرانسه هم این راه می باشد.

 نرخ بیکاری در کشور فرانسه

برای پیدا کردن کار مناسب در هر کشوری باید به نرخ بیکاری در آن کشور توجه شود. نرخ بیکاری نشان‌دهنده میزان رونق اقتصادی و در نتیجه  شانس کاریابی شخص در آن کشور می باشد. هرچه نرخ بیکاری در کشوری بالا تر باشد میزان رونق اقتصادی پایین و تعداد افراد بیکار در آن کشور بیشتر می باشند. به طور کلی زندگی در فرانسه برای ایرانیان بسیار مناسب است.

در ماه جولای سال ۲۰۱۹ نرخ بیکاری در کشور فرانسه و 8.5 درصد نسبت به ماه های گذشته و همچنین سال گذشته پایین آمده است. بنابراین در کشور فرانسه از هر ۱۰۰ نفر ۸.۵ نفر بیکار می باشند. این نرخ نسبت به کشورهایی مانند: اتریش آلمان و سوئد بالاتر می باشد.

ویزای کار فرانسه

میزان حقوق در کشور فرانسه

برای کار کردن در فرانسه شما باید این نکته را در نظر داشته باشید که میزان حقوق از اهمیت بالایی برخوردار است. هزینه های زندگی در کشور فرانسه نسبتا بالا می باشد. فرانسه جز کشورهای گران اروپایی به شمار می آید.

 لیست مشاغل مورد نیاز در فرانسه

کشور فرانسه با کمبود نیروی کار ماهر مواجه است. در رشته های گردشگری، مهندس آی تی و بهداشت نیروی لازم می خواهد.

در کشور فرانسه دو نوع لیست مشاغل وجود دارد:

1) لیست مشاغل مورد نیاز که کمبود نیروی کار دارند

2) لیست مشاغلی که نیروی کار ماهر به اندازه کافی وجود دارد و پیشنهاد شغل برای این مشاغل کافی نیست.

مشاغل مورد نیاز عبارتند از: متخصص آی سی تی، مشاور حقوقی، متخصص سلامت و بهداشت، متخصص اقتصاد، مشاغل مهندسی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.