جزئیات حمله مرگبار به کلیسا در فرانسه ( شهر نیس )

حمله با چاقو به کلیسای نوتردام در فرانسه

 

حمله مرگبار با چاقو به کلیسا در فرانسه ( شهر نیس  )، روز پنجشنبه ۲۹ اکتبر/۸ آبان، چندین کشته و مجروح بر جای گذاشت.


مهاجم این حمله با چاقویی ۳۰ سانتی‌متری صبح روز پنجشنبه ۲۹ اکتبر (۸ آبان) به حاضران در کلیسای جامع شهر نیس حمله کرد که بر اثر آن سه نفر شامل یک مرد و دو زن کشته و چند نفر دیگر مجروح شدند.
سر یک زن در این حمله تقریبا بریده شد، یک مرد که نگهبان کلیسا بود نیز با ضربات چاقو به گلویش کشته شد و سومین قربانی که به شدت زخمی شده بود بعد از فرار و رساندن خود به خیابان جانبی کلیسا در اثر شدت جراحات وارده جان باخت.

با اطلاع رسانی شاهدان عینی و حضور پلیس شهری فرد مهاجم خلع سلاح شد که البته با مجروحیت شدید وی همراه بود.
به‌گفته دادستان ضد تروریسم فرانسه مهاجم هنگام حمله و در زمان بازداشت به طور مرتب شعار الله اکبر سر می‌داده است.

 

مهاجم و مظنونان حمله مرگبار به کلیسا در فرانسه 

دادستان ضدتروریسم فرانسه در ساعت ۹ شب به وقت محلی اطلاعات بیشتری را درباره حمله و مهاجم بیان کرد اما با وجود آنکه یک نام در رسانه‌های فرانسوی مطرح و تکرار شده است اما دادستان در نشست خبری خود به نامی از مهاجم اشاره نکرد.

حمله مرگبار به کلیسای نوتردام در فرانسه

 

دادستان ضد تروریسم فرانسه اعلام کرد که مهاجم یک تونسی ۲۱ ساله است که در اوایل ماه اکتبر(مهر) از طریق جزیره لامپدوزا ایتالیا به فرانسه آمده است.

ابراهیم عیساوی، متهم اصلی حمله به کلیسای نیس، ساعاتی پیش از انجام عملیات مرگبار خود با خانواده‌اش در تونس تماس گرفته اما خانواده‌اش هیچ نشانه‌ای از این که او می‌خواهد عمل خشونت‌باری انجام دهد، احساس نکرده‌اند.

ابراهیم عیساوی زمانی که به خاک ایتالیا رسید به دلیل نداشتن مدارک هویتی و ورود غیرقانونی به این کشور حکم ترک خاک دریافت کرد اما ظاهرا وی توانسته از کنترل مقامات ایتالیا خارج شده و از طریق شهر مرزی ونتیمیلیا به فرانسه سفر کرده است. او حدود ساعت ۸ شب چهارشنبه با خانواده‌اش تماس گرفته بود تا به آنها بگوید در فرانسه است. او حتی به خواهرش گفته در نزدیکی همان کلیسایی که فردایش محل حمله او شد، دنبال جایی برای خوابیدن می‌گشته.

مهاجم کلیسای نوتردام نیس حین بازداشت به دست پلیس به شدت مجروح شده و هم اکنون در بیمارستان بستری است.

از سوی دیگر دادستانی لیون اعلام کرد مرد جوانی که با قمه‌ای در دست در این شهر بازداشت شد، اخیرا به دلیل «خشونت» علیه پلیس محکوم شده بود.

این مرد که هویت او فاش نشده، یک جوان ۲۶ ساله افغان است که سال ۲۰۱۴ وارد فرانسه شده است. او پیش از ظهر پنجشنبه در حالی که یک قمه با تیغه ۳۰ سانتی‌متری در دست داشت به یک ایستگاه تراموا در مرکز لیون رفت و عابران را تهدید کرد. مأموران پلیس او را بازداشت کردند و در این رویداد به کسی آسیبی نرسید.

مدارک اقامتی این مرد افغان‌ در آن زمان معتبر بوده و محکومیتی نداشته است. اما این حادثه باعث شد که وی به دلیل «سرپیچی از دستور مأمور دولت حین انجام وظیفه، خشونت و توهین» به مدت ۶ ماه حبس تعلیقی و ۳۰۰ یورو جریمه نقدی محکوم شود.

 

مظنون دیگر نیز …

اوایل روز پنجشنبه در منطقه ۸ لیون نیز فرد دیگری پس از تماس با شماره ۱۷ مربوط به فوریت‌های پلیسی، گفت «ندایی» به او «دستور» می‌دهد که مردم را بکشد.

پلیس به سراغ این مرد رفته و او را در حالی که چاقویی در دست داشت بازداشت کرد. این فرد هم‌اکنون در بیمارستان بستری است.

 

وزارت کشور فرانسه، اتاق بحران تشکیل داد

پلیس همچنین اعلام کرده که یک تیم مین‌یاب و متخصص در زمینه تله‌های انفجاری نیز به محل اعزام تا در داخل کلیسا به شناسایی بسته‌های مشکوک اقدام کند.

از سوی دیگر ژرار دارمنن، وزیر کشور فرانسه از تشکیل اتاق بحران در این وزارتخانه خبر داد و رسانه‌های فرانسوی نیز اعلام کردند ژان کاستکس، نخست وزیر پارلمان را برای شرکت در نشست اتاق بحران ترک کرده است.

آقای کاستکس ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های قربانیان و تشکر از پلیس و ماموران امنیت داخلی به دلیل مداخله سریع تاکید کرد در اتاق بحران وزارت کشور تصمیم گرفته شد تا هشدار امنیتی در سراسر فرانسه تا سطح «حمله اضطراری» ارتقا پیدا کند.

امانوئل ماکرون نیز پس از حضور در وزارت کشور و شرکت در نشست اتاق بحران عازم شهر نیس شد.

اخبار عجیب دیگر پس از حمله مرگبار به کلیسا در فرانسه

 

حمله به کنسولگری فرانسه در جده
خبرگزاری فرانسه دقایقی پیش به نقل از رسانه‌های دولتی در عربستان اعلام کرد که یک شهروند این کشور پس از حمله به یک نگهبان کنسولگری فرانسه در شهر جده دستگیر شده است.

سفارت فرانسه در عربستان در پی انتشار این خبر اعلام کرد حال نگهبان کنسولگری در جده وخیم نیست و خطری سلامتی وی را تهدید نمی‌کند.

 

حمله همزمان دیگر با چاقو در آوینیون
دو ساعت پس از حمله به کلیسای شهر نیس منابع خبری در فرانسه از حمله دیگری با سلاح سرد در شهر آوینیون خبر دادند.

به گزارش شبکه خبری «ب‌اف‌ام» فردی با چاقو اقدام به تهدید شهروندان در شهر آوینیون و سر دادن فریاد «الله اکبر» کرد که ماموران پلیس بلافاصله وارد عمل شده و او را به ضرب گلوله کشتند.

 

 

آغاز تحقیقات در دادستانی ضد تروریسم فرانسه

 

 

دادستانی ضد تروریسم فرانسه اعلام کرده است که پرونده‌‌ای برای تحقیق در خصوص این حمله با عنوان «قتل» و «اقدام به قتل» مرتبط با سازمان تروریستی و نیز ارتباط مجرمانه تروریستی و جنایتکارانه باز کرده است.

این تحقیقات به اداره مرکزی پلیس قضایی (DCPJ) و اداره کل امنیت داخلی (DGSI) فرانسه سپرده شده است.

به خبرگزاری رسمی فرانسه، بدنبال این حادثه جلسه نمایندگان در پارلمان فرانسه تعلیق و یک دقیقه سکوت اختیار شده است.

 

ابراز همبستگی اتحادیه اروپا با فرانسه

اتحادیه اروپا روز پنجشنبه ساعاتی پس از حمله مرگبار با چاقو در کلسیای شهر نیس که ۳ کشته و چند زخمی به جا گذاشت با فرانسه ابراز همبستگی کرد و خواهان اتحاد بر ضد نفرت پراکنان شد.

شارل میشل، رئیس شورای اروپا با انتشار توییتی ضمن ابراز همبستگی با مردم فرانسه و ابراز همدردی با خانواده قربانیان تاکید کرد که اروپا پشت این کشور ایستاده است.

داوید ساسولی، رئیس پارلمان اروپا نیز از همه کشورهای اروپایی خواست تا بر ضد خشونت و آنهایی که در پی نفرت پراکنی و انجام اقدامات تحریک‌آمیز هستند، متحد شوند.

گزارش ها حاکی است حادثه حدود ساعت ۹ صبح در برابر کلسیای «نوتردام» شهر نیس، واقع در جنوب فرانسه، روی داده است.

این حمله پس از ماجرای سربریدن معلم تاریخ یک مدرسه راهنمایی در حومه پاریس صورت گرفته است. ساموئل پاتی، معلم تاریخ مدرسه راهنماییِ شهر «کنفلان-سنت-اونورین» شازندهم سپتامبر گذشته به دلیل نمایش کاریکاتورهای پیامبر اسلام در کلاسی با موضوع آزادی بیان توسط یک جوان اسلام‌گرای چچنی سر بریده شد.

دولت فرانسه پس از این حادثه فشار بر محافل و مراکز اسلامی را افزایش داد و تاکید کرد که با هرگونه پیام حاوی نفرت پراکنی و ترویج ایده‌های اسلام گرایی افراطی در شبکه‌های اجتماعی به شدت برخورد می‌کند.

امانوئل ماکرون سپس ضمن محکوم کردن اقدام تروریستی حمله به معلم تارخ در دفاع از انتشار کاریکاتورهای پیامبر اسلام توسط نشریه شارلی ابدو تاکید کرده بود که از ارزش‌های لائیسیته که تضمین کننده آزادی بیان در کشورش است کوتاه نمی‌آید.

 

 

رئیس شورای فرانسوی آئین اسلام خواستار لغو جشن‌های ولادت پیامبر اسلام شد

 

 

محمد موسوی، رئیس مراکشی تبار شورای فرانسوی آئین اسلام در نخستین واکنش به حمله مرگبار با چاقو در کلیسای شهر نیس از همه شهروندان مسلمان فرانسوی خواست به نشانه همبستگی با هموطنان خود جشن‌های ویژه ولادت پیامبر اسلام را که قرار است روزهای جمعه، شنبه و یکشنبه برگزار شود، لغو کنند.

آقای موسوی از حمله صورت گرفته در شهر نیس به عنون اقدامی تروریستی یاد و آنرا به شدت محکوم کرده است.

گفتنی است که حمله با چاقو به کلیسای نوتردام در شهر نیس کم‌تر از یکماه پس از سربریده شدن یک معلم تاریخ به دلیل نماش کاریکاتورهای پیامبر اسلام صورت گرفته است. این حمله همچنین در روز ۲۹ اکتبر مصادف با ۱۲ ربیع‌الاول انجام شده که به روایت اهل تسنن روز میلاد پیامبر اسلام است.

 

منابع خبری:

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.