شرایط دریافت بورسیه تحصیلی فرانسه

قبل از بیان شرایط گرفتن بورسیه تحصیلی از کشور فرانسه شناخت اولیه این کشور الزامی می باشد. کشور فرانسه به نام جمهوری فرانسه شناخته می‌شود.  پایتخت آن پاریس است و در غرب اروپا قرار دارد. در این مقاله برای شما عزیزان که خواهان مهاجرت تحصیلی به این کشور و به دنبال گرفتن بورسیه تحصیلی هستید فرآیند آن توضیح داده شده است.

درمورد کشور فرانسه

کشور فرانسه مانند مراکش، اسپانیا با اقیانوس بزرگ اطلس و مدیترانه دارای مرز آبی است. این کشور با کشورهای آلمان، سوئیس، بلژیک، ایتالیا، آندورا، اسپانیا لوکزامبورگ و موناکو دارای مرز خاکی است. این کشور 643801 مساحت دارد. می توان گفت بزرگ ترین کشور واقع در غرب اروپا است.

این کشور بیش از ۶۶ میلیون نفر جمعیت دارد. بعد از کشور آلمان پرجمعیت ترین کشور اروپایی به شمار می‌آید. زبان ملی و رسمی این کشور فرانسوی است. از لحاظ شرایط آب و هوایی نیز دارای آب و هوای متنوع در بخش های مختلف کشور است. از جمله شهرهای این کشور می ‌توان به پاریس، بردو، لیل، لیون، نانسی، گرونوبل و غیره اشاره کرد.

این کشور مهد فرهنگ مدرن شناخته می‌شود، چرا که هنرمندان و دانشمندان بسیار زیادی از این کشور در سراسر جهان معرفی شده اند. کشور فرانسه دارای میراث فرهنگی بسیاری است که توانسته این میراث فرهنگی را به ثبت یونسکو برساند.  به واسطه آن در جهان رتبه دار شود. آثار تاریخی فرانسه و مناظر دیدنی آن سالانه باعث جذب گردشگران زیادی به این کشور می‌شود. فرانسه از لحاظ بودجه، ذخایر هسته‌ای و هزینه‌های نظامی نیز دارای رتبه بالا می باشد.

در این مقاله برای شما عزیزان که خواهان مهاجرت تحصیلی به این کشور و به دنبال گرفتن بورسیه تحصیلی هستید فرآیند آن توضیح داده شده است.

قدرت خرید و اقتصاد این کشور رتبه های هفتم و پنجم را در سطح جهانی از آن خود کرده‌اند. فرانسه در حوزه‌های دیگر مانند آموزش و پرورش، بهداشت، سلامت، آزادی و امید به زندگی دارای استانداردهای بالا است. از کشور فرانسه افرادی  عضو گروه ‌های هشت، ناتو، بیست، سازمان تجارت جهانی و سازمان ملل متحد می باشند.

واحد پول این که کشور یورو و فرانک می باشد. عطرهای فرانسوی نیز در این کشور تولید و وارد بازار جهانی می‌شوند. دارای محصولات متنوع کشاورزی و دامپروری هستند. از جمله آن می توان، به شراب، ذرت، گندم، برنج، ماهی، پنیر و پارچه ابریشم اشاره کرد. صنایع مهم این کشور می‌توان هواپیما سازی، فلزکاری، مواد پتروشیمی، شیمیایی، الکتریکی و اتمی را نام برد. این صنایع باعث به گردش در آمدن چرخه اقتصادی این کشور شده است.

بورسیه تحصیلی در کشور فرانسه چیست و شرایط گرفتن بورسیه تحصیلی

افراد زیادی که قصد مهاجرت تحصیلی به این کشور فرانسه را دارند خواهان گرفتن بورسیه تحصیلی فرانسه هستند. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که کشور فرانسه بورسیه های زیادی را برای دانشجویان مد نظر دارد، که البته این تعداد بورسیه در مقطع کارشناسی ارشد بسیار بیشتر از سایر مقاطع می باشد.

این بورسیه ها در صورتی به دانشجویان تعلق می گیرد که علاوه بر داشتن شرایط سنی مناسب، از سطح علمی بالایی برخوردار باشند. نمرات و معدل آنها نیز بالا باشد. داشتن رزومه علمی قوی نیز از شروط دیگر گرفتن بورسیه تحصیلی در کشور فرانسه به حساب می آید. در برخی از بورسیه های این کشور ملیت و جنسیت فرد متقاضی نیز در نظر گرفته می شود. بورسیه شامل هزینه های تحصیلی تغذیه و خوابگاه دانشجو می باشد. تحصیل در دانشگاه های فرانسه به دو زبان فرانسوی و انگلیسی امکان پذیر است.

اگر دانشجویی بتواند مدرک 2 b فرانسه را کسب کند می تواند از تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی این کشور بهره مند شود. در غیر این صورت با داشتن مدرک آیلتس یا تافل معادل آن با پرداخت شهریه میتوان در دانشگاه های خصوصی این کشور که به زبان انگلیسی هستند، مشغول به تحصیل شود.

بورسه تحصیلی در فرانسه در مقطع کارشناسی

تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های فرانسه ۳ سال زمان می برد. دانشگاه های دولتی کشور فرانسه به زبان فرانسوی و دانشگاه ‌های خصوصی به زبان انگلیسی است. دانشجویی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارد، باید حداقل مدرک آیلتس ۶ و یا تافل ۵۵۰ را داشته باشد. تحصیل در دانشگاه های دولتی کشور فرانسه رایگان می باشد. اما در دانشگاه خصوصی این کشور با پرداخت ۲ تا ۳ هزار یورو امکان پذیر است.

گرفتن بورسیه تحصیلی در کشور فرانسه در مقطع کارشناسی بسیار ضعیف می باشد و تعداد کمی بورسیه در این مقطع ارائه می دهند.. هنگامی که دانشجو در دوره کارشناسی در حال تحصیل می باشد مجوز کار به او داده می شود، تا برخی از هزینه ‌های خود را تأمین کند دانشجویان در مقطع کارشناسی میتوانند در هفته ۲۰ ساعت مشغول به کار شوند و در مقابل آن حقوق دریافت کنند. یکی از بورسیه های تحصیلی در مقطع کارشناسی فرانسه،  امیل بوتمی است که مبلغی بین ۸ تا ۱۲ هزار یورو کمک هزینه دانشجویی پرداخت میکند.

بورسیه تحصیلی فرانسه

بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد همانند ایران، در کشور فرانسه نیز دو سال زمان می‌برد و دانشجو این  مقطع را طی دو مرحله m1وm2 سپری می کند. داشتن مدرک لیسانس شرط اصلی ورود به این مقطع می باشد. در این دوره دانشجو می تواند در دانشگاه دولتی به زبان فرانسوی و یا در دانشگاه خصوصی به زبان انگلیسی تحصیل کند. برای تحصیل به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد ارائه مدرک زبان آیلتس5 و۶  واجب است.

برای تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های خصوصی این کشور شما ملزم به پرداخت شهریه معادل ۸ تا ۱۲ هزار یورو می باشید. دانشجویان در این مقطع مجوز کار ۲۰ ساعت در هفته را دارند. بورسیه تحصیلی متنوعی در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می شود که شامل موارد زیر است:

 • بورسیه تحصیلی ایفل، که ۱.۱۸۱یورو برای هزینه های سفر، درمان و بهداشت به دانشجو در مقطع لیسانس در نظر می‌گیرد.
 • بورسه تحصیلی آراسموس، این بورسیه جهت تحصیلات تکمیلی در نظر گرفته می‌شود و شامل چند دانشگاه و موسسات اروپایی و اروپایی می شود.
 • بورسیه تحصیلی ENS لیون، شامل رشته های هنر، علوم انسانی و اجتماعی می باشد.
 • بورسیه تحصیلی امیل بوتمی، این بورسیه تحصیلی هم به مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تعلق می‌گیرد که در مقطع کارشناسی ارشد ۵ تا ۱۶ هزار یورو کمک هزینه به دانشجو تعلق خواهد گرفت.
 • بورسیه تحصیلی موسسه گرنوبل فناوری، این بورسیه برای هر ترم به دانشجو ۵ هزار یورو به عنوان کمک هزینه می ‌دهد.

بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری در فرانسه

بورسیه تحصیلی در کشور فرانسه در مقطع دکترا بسیار مورد توجه متقاضیان قرار می گیرد.

مدت زمان تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه فرانسه ۳ الی ۵ سال زمان می برد. زبان تحصیلی در این مقطع زبان انگلیسی می باشد. نکته قابل توجه در این مقطع دکترا این است، که متقاضیان مقطع دکترا در کشور فرانسه لقب دانشجو را ندارند، بلکه از آن ها به عنوان پژوهشگر و محقق یاد می‌شود. شرایط ورود به این مقطع داشتن توصیه نامه، پروپوزال و کسب رضایت و همراهی یک استاد راهنما می باشد.

متقاضیان در این مقطع می‌توانند با پرداخت مبلغ کمی معادل ۱۵۰ تا ۶۰۰ یورو به تحصیل بپردازند. دانشجویان مقطع دکترا می‌توانند ۴۰ ساعت در هفته کار کند و در قبال آن حقوق مناسبی دریافت نمایند.

دو بورسیه تحصیلی در کشور فرانسه در متقاضیان ارائه می شود که در زیر امده است:

دانشگاه های بین المللی کشور فرانسه

متقاضیان قصد مهاجرت تحصیلی به کشور فرانسه را دارند، باید از دانشگاه های برتر این کشور اطلاع پیدا کنند. دانشگاه های این کشور علاوه بر امکانات آموزشی بسیار مناسب دارای سطح علمی بالا نیز می باشد، به طوری که در سطح جهان دانشگاه های فرانسه قابل قبول و مطرح هستند. از این رو تحصیل در این دانشگاه ها آرزوی بسیاری از افراد می باشد. دانشگاه تحقیقات پاریس رتبه جهانی ۴۵ قرار دارد و دانشگاه سوربن در رتبه جهانی ۸۰ قرار دارد. نام چند دانشگاه دیگر در فرانسه به شرح زیر می باشد:

 • دانشگاه اکول پلی تکنیک
 • دانشگاه پاریس
 • دانشگاه پاریس telecom
 • Olecole normale superieure de lyon
 • دانشگاه پاریس_سود
 • Ecole des ponts paris tech
 • دانشگاه Aix_marseille
 • دانشگاه گرنوبل آلپ
 • دانشگاه بوردو
 • دانشگاه استراسبورگ

هزینه های زندگی در فرانسه

اطلاع یافتن از هزینه های زندگی برای تمام افرادی که قصد مهاجرت و تحصیل در این کشور را دارند، بسیار مهم می باشد. هزینه های زندگی نیز بستگی به شکل زندگی خود شما دارد که در کدام منطقه از فرانسه می خواهید، زندگی کنید. اما باید در نظر بگیرید که هزینه های زندگی در پایتخت فرانسه، یعنی پاریس نسبت به دیگر شهرها کمی بیشتر است. افرادی که در این کشور تحصیل می کنند، می توانند در هنگام تحصیل و بعد از آن مشغول به کار شوند و بخشی از هزینه‌های خود را تأمین کنند. هزینه های زندگی برای یک نفر در کشور فرانسه بین ۸۰۰ تا ۱۲۰۰یورو تخمین زده شده است.

بورسیه تحصیلی فرانسه

مدارک مورد نیاز جهت بورسیه تحصیلی

مدارک لازم جهت پذیرش درخواست تحصیلی و گرفتن بورسیه تحصیلی در کشور فرانسه موارد زیر می باشد:

 • تمامی مدارک تحصیلی به همراه ترجمه آن
 • ریز نمرات
 • داشتن مدرک زبان فرانسوی و انگلیسی
 • مدرک هویتی به همراه ترجمه ان
 • عکس پاسپورتی و پاسپورت معتبر
 • انگیزه نامه
 • داشتن توصیه نامه از اساتید
 • ارائه تمامی رزومه ها علمی و تحقیقاتی
 • ویزای تحصیلی در کشور فرانسه

ویزای تحصیلی کشور فرانسه

اطلاع از نحوه گرفتن ویزا و شرایط اقامت و مدارک مورد نیاز جهت گرفتن ویزای تحصیلی از موضوع های مهم در پروسه کسب بورسیه تحصیلی کشور فرانسه به شمار می‌آید. اگر شما دانشجویان خارجی اتحادیه اروپا هستید  برای تحصیل در این کشور نیازمند ویزای تحصیلی هستید. برای درخواست ویزا دو روش وجود دارد که روش اول، از طریق وب سایت و روش دوم، از طریق کنسولگری است.

33کشور که ایران هم جزء آن هست قادر به ثبت درخواست از طریق وب سایت iran.campusfrance.org هستند و بقیه از طریق کنسولگری میباشد. متقاضیان برای ورود کشور فرانسه نیازمند گرفتن ویزای بلند مدت تحصیلی هستند که مدت اعتبار این ویزا در دوره کارشناسی سه سال، دوره کارشناسی ارشد دو سال و در مقطع دکترا ۳الی ۵ سال است. نکته قابل توجه در بحث ویزا این است که متقاضیان می‌توانند در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا برای اعضای خانواده خود نیز درخواست ویزا نمایند. اما بهتر است که این درخواست پس از ورود شخص متقاضی به خاک کشور فرانسه باشد.

مدارک مورد نیاز جهت گرفتن ویزا موارد زیر می باشد:

 • تکمیل فرم درخواست فیزا و اقامت طولانی مدت
 • داشتن عکس پاسپورتی و مدارک هویتی و شناسایی و همراه کپی
 • مدرک نشان‌دهنده دالبر ثبت نام شما در موسسه دانشگاه مورد نظر
 • Cv
 • فیش پرداخت شهریه
 • برگه بیمه فرد متقاضی
 • بلیط هواپیما
 • فرم Ofll
 • ارائه برگه بانکی برای نشان دادن تمکن مالی
 • ارائه مدارک تحصیلی و اثبات زندگی و اقدامات فرد در فرانسه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.