بازار کار رشته شیمی در فرانسه

نقش مهندسان شیمی در صنایع تولیدی و اقتصادی کشور فرانسه اهمیت فراوانی دارد. متخصصان و مهندسان شیمی با استفاده از علم روز و به کار بستن همه امکانات سعی می‌کنند تحقیقات و ابداعاتی برای پیشرفت صنایع شیمیایی و کارخانه جات تولیدی کشور فرانسه انجام دهند. توانایی مهندسان برای پیدا کردن شغل مناسب در بازار کار رشته شیمی در کشور فرانسه سبب افزایش رشد بازار کار رشته شیمی می‌شود.

تحصیل در رشته مهندسی شیمی در کشور فرانسه یک انتخاب عالی برای علاقه مندان به رشته شیمی است. کشور فرانسه در زمینه ی شیمی و مهندسی شیمی بسیار پیشرفت کرده است. از پیشتازان جهان به شمار می‌آید. رشته شیمی بعد از صنعت خودرو سازی دومین صنعت بزرگ در کشور فرانسه است. همچنین بزرگ ترین صنعت صادراتی در این کشور به شمار می آید.

بازار کار رشته شیمی

بازار کار رشته شیمی در فرانسه

افراد در رشته مهندسی شیمی به مطالعه فرایندهای تحول ماده و انرژی در صنایع شیمیایی، پتروشیمی، دارویی، صنایع غذایی، محیط زیست و محصولات آرایشی و بهداشتی می پردازند. اتحادیه ملی برای مهندسان شیمی، به نام اتحادیه گیلوساک وجو دارد. نام آن از نام فیزیک دانان و شیمی دانان مشهور فرانسوی ژوزف لویی گیلوساک در قرن هجدهم میلادی نام گذاری کرده اند.

کشور فرانسه در زمینه شیمی دارای دستاوردهای بسیاری است. همچنین افراد زیادی در زمینه تحقیقات شیمیایی در کشور فرانسه، نشانه های برتر دنیا از جمله جایزه دیود، جایزه نوبل شیمی، جایزه هاتسون و جایزه لورهولم برنده شده اند.
علاقه مندان به رشته شیمی برای تحصیل مهندسی شیمی در کشور فرانسه می‌توانند در دوره‌های آموزشی گسترده شرکت کنند. دوره های رشته مهندسی شیمی شامل موضوعات اساسی نظیر شیمی آلی، شیمی معدنی، شیمی مولکولی، شیمی تحلیلی، شیمی فیزیکی و ریز مولکول ها در مهندسی شیمی می باشد.
در کشور فرانسه دانشگاه های دارای رشته مهندسی شیمی بسیار زیاد است. ولی ۱۹ دانشکده مهندسی شیمی وجود دارد که عضو اتحادیه گیلوساک هستند.

اتحادیه ملی مهندسان شیمی در فرانسه

اتحادیه ملی مهندسان شیمی در کشور فرانسه یا همان اتحادیه گیلوساک به نام فیزیک دانان و شیمی دانان مشهور فرانسوی است، که در قرن هجدهم میلادی بنیان گذاری شده است. متقاضیان علاقه مند به رشته شیمی بعد از گذراندن نیم سال دوره های مقدماتی و دو سال دوره آمادگی مهندسی، نمرات قابل قبولی به دست آورند. به طور مستقیم در یکی از دوره های حرفه ای مهندسی سه ساله وارد یکی از ۱۹ دانشکده مهندسی شیمی عضو اتحادیه گیلوساک می‌شوند.

دانشمند گیلوساک اول قانون حجم ترکیب گاز را کشف کرد و روش های نوینی برای تهیه فلزات قلیایی مانند؛ پتاسیم و سدیم ایجاد کرد و بعد عناصر جدیدی مانند بور و ید را کشف نمود. در شیمی با موفقیت‌های عظیمی دست پیدا کرد که در آن زمان با دستاوردهای این دانشمند فرانسه به بزرگ ترین مرکز علمی رشته شیمی در جهان تبدیل شده بود.

بازار کار رشته شیمی

اسامی دانشکده های عضو اتحادیه گیلوساک

کشور فرانسه دارای موسسات آموزشی زیادی برای رشته مهندسی شیمی است. اما ۱۹ دانشکده در این کشور وجود دارند که عضو اتحادیه گلیوساک هستند و رشته مهندسی شیمی را ارائه می دهند.
این دانشگاه ها عبارتند از:

 1. Clermont Ferrand National Institute of Advanced Chemistry ENSCCF-Clermont Ferrand
 2. Lille National Advanced Institute of Chemistry ENSCL–Lille
 3. Rennes National Advanced Institute of Chemistry ENSCR–Rennes
 4. Lyon School of Chemistry and Textile ITECH-Lyon
 5. INSA-Rouen, National Institute of Applied Sciences, Rouen
 6. ESPCI-Paris, Paris National Advanced Institute of Industrial Physics and Chemistry
 7. Compiègne National Advanced Institute of Organic Chemistry and Mining ESCOM-Compiègne
 8. ENSICAEN-Caen, National Higher Engineering College of Caen
 9. Nancy National Institute of Chemical Industry ENTIC–Nancy
 10. ENSIACET (A7)-Toulouse National Higher School of Chemical Process and Technical Engineers
 11. Pau National Higher Industrial Technical Engineering School ENSGTI–Pau
 12. ENSCP-Paris
 13. 13.Miruz National Advanced Institute of Chemistry ENSCMu–Mulhouse
 14. Montpellier National Advanced Institute of Chemistry ENSCM–Montpellier
 15. Limoges National Higher Industrial Ceramics Institute ENSCI–Limoges
 16. ENSCBP–Bordeaux, National Higher School of Chemistry and Biophysics, Bordeaux
 17. ECPM-Strasbourg School of Chemistry, Polymers and Materials, Strasbourg
 18. Lyon Advanced Chemical Physics and Electronics Institute CPELyon–Lyon
 19. Centrale Marseille-Marseille

تحصیل در مقطع کارشناسی شیمی در کشور فرانسه

برنامه هایی که در مقطع کارشناسی مهندسی شیمی ارائه می شود، آموزش های مقدماتی گسترده‌ای است که به دانشجویان یاد می‌دهد، که تحولات مولکولی تا میکروسکوپی و سایر پدیده های پیچیده را درک کنند. و بتواند آن ها را توصیف نمایند.
برنامه‌های رشته کارشناسی مهندسی شیمی شامل چندین رشته پایه مانند؛ فیزیک، شیمی، زیست شناسی و ریاضیات می شود.
بسیاری از دانشگاه‌ها در کشور فرانسه تلاش می‌کنند که این رشته را به صورت تجربه آزمایشگاهی و آموزش عملی برای دانشجویان ارایه دهند تا دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی به راحتی بتوانند وارد بازار کار رشته مهندسی شیمی شوند.
کلاس هایی که در دوره کارشناسی مهندسی شیمی برگزار می شود، عبارتند از:

 • مقدمه ای بر مهندسی شیمی
 • شیمی ارگانیک
 • بیوشیمی عمومی
 • ترمودینامیک سینتیک
 • مکانیک سیالات
 • آزمایشگاه مهندسی شیمی

بازار کار رشته مدیریت در فرانسه

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی شیمی

به طور کلی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته شیمی به طور معمول دارای تحقیقات بیشتری است. دانشجویان مطالعات خود را در یک زمینه گشترده خاص انجام می‌دهند و تحقیقات گسترده در این زمینه انجام می دهند.
تخصص های این رشته شامل موارد زیر می شود:

 • ترمودینامیک فناوری
 • نانو بیوتکنولوژی
 • مهندسی پزشکی

برنامه های دوره مهندسی شیمی در مقطع کارشناسی ارشد شامل مواردی می شود که در همان دوره کارشناسی ارائه شده است. اما در این مرحله پیشرفته تر است.
سرفصل های دوره کارشناسی ارشد مهندسی شیمی عبارتند از؛

 • مهندسی شیمی
 • ترمودینامیک
 • مهندسی سیستم های فرایند روند جدایی
 • انتقال حرارت و جرم پیشرفته
 • فناوری پردازش نیمه هادی

دکترا رشته مهندسی شیمی در کشور فرانسه

در دوره دکترا دانشجویان ملزم به انجام یک پایان نامه و یک امتحان جامع هستند.

مقطع دکترا رشته مهندسی شیمی بستری برای تحقیقات پیشرفته و فرصت های آموزشی برای دانشجویان فراهم می‌کند. بیشتر دانشجویانی که در مقطع دکترا تحصیل می کنند هدفشان کار در آموزش عالی می باشد.
دوره هایی که دانشجو در رشته دکترا مهندسی شیمی می گذراند عبارتند ا:

 • شیمی و مهندسی پلیمر
 • سینتیک واکنش پیشرفته
 • پدیده های پیشرفته حمل و نقل
 • ریاضیات کاربردی در مهندسی شیمی
 • مهندسی زیستی پیشرفته

برترین دانشگاه های مهندسی شیمی در کشور فرانسه

بهترین دانشگاه و دارای رتبه اول در بین دانشگاه های موجود در کشور فرانسه برای رشته شیمی دانشگاه ESPCL تعلق دارد که در شهر پاریس واقع شده است. بسیار در دنیای دنیای پژوهش و صنعت شناخته شده می باشد.

چند دانشکده دیگر که رشته مهندسی شیمی دانشجو می پذیرد:

 • ESPCI
 • Chimie ParisTech
 • ENSCM
 • ECPM

چشم انداز شغلی در بازار کار رشته شیمی

پیدا کردن سوخت های جایگزین برای تامین افزایش تقاضای انرژی نیاز به تخصص مهندسان شیمی در صنایع نفت و گاز دارد. ادغام کردن علوم شیمیایی و بیولوژیکی و پیشرفت خیلی سریع در نوآوری‌ ها زمینه های جدیدی را در زمینه بیوتکنولوژی و حوزه‌های پزشکی دارویی برای مهندس شیمی ایجاد می کند.

فرصت های شغلی که بعد از طی کردن دوره کارشناسی مهندسی شیمی ایجاد می‌شود: کارخانه های شیمیایی و اپراتورهای سیستم می باشد. همچنین افراد می توانند در شرکت های سازنده مواد شیمیایی، سازنده صابون، تولید سموم، دفع آفات و تولیدات رنگی و صنایع مانند این ها مشغول به کار شوند.

بازار کار رشته شیمی

یک مهندس شیمی باید از کاربرد تمام تجهیزات مورد استفاده در یک کارخانه شیمیایی اطمینان پیدا کند و به همین دلیل گاهی اوقات ناچار به بازبینی و بازرسی و امتحان مواد می شود. باید او در مورد چگونگی کار با ابزار به همه پرسنل آموزش دهد. مهندسی‌شیمی گاهی اوقات مجبور می‌شود آزمایش‌ هایی را انجام دهد که از ایمنی ابزار آلات اطمینان به دست آورد. مسئولیت اصلی مهندس شیمی بهبود کیفیت کارخانه های شیمیایی کارایی ایمنی به طور کلی تولیدات و محصولات خوب یک کارخانه می باشد.

تکنسین های تولید محصول یکی از بزرگترین بازار کار رشته مهندسی شیمی شرکت های تولید کالاهای شیمیایی است. مهندسی شیمی می تواند به طور مستقیم با ماشین آلات و تجهیزات مورد استفاده در فرآیند تولید مواد اولیه کار کند. وظیفه مهندسی شیمی در این کارخانه ها تنظیم تجهیزات و اطمینان از رعایت کلیه مقررات و اقدامات ایمنی مربوط به آن است. همچنین در طی تولید مهندس شیمی ممکن است نیاز به انجام آزمایشات و نظارت بر تجهیزات و تنظیم آنها داشته باشد. و بازرسی نهایی را انجام می‌دهند و کیفیت محصول را بررسی می کند تا مطمئن شود که رضایت مشتری فراهم شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.