ماجرای سربریدن معلم تاریخ فرانسوی بخاطر کاریکاتور پیامبر اسلام چه بود؟

سربریدن معلم تاریخ فرانسوی

 

 

جزئیات سربریدن معلم تاریخ فرانسوی که اخیرا سر کلاس درس کاریکاتورهایی از پیامبر اکرم اسلام را نشان داده بود؛ چه بود؟


 

علت سربریدن معلم تاریخ فرانسوی

 

کشته شدن معلم تاریخ در فرانسه

منبعی در پلیس فرانسه به فرانس پرس گفته است که معلم سر بریده شده اخیرا سر کلاس درس درباره «آزادی بیان» کاریکاتورهایی از پیامبر اسلام را نشان داده بود.
برخی رسانه های فرانسه گزارش داده اند که معلم کشته شده این کاریکاتورها را روز پنج اکتبر (۱۴ مهر) در کلاس درس نشان داده بود.
دادستانی ملی مبارزه با تروریسم در فرانسه تحقیق درباره این حادثه را آغاز کرده است.

 

مقتول کیست؟

 

سربریدن معلم تاریخ فرانسوی

مقتول فردی ۴۷ ساله به نام ساموئل پاتی بود که از ۵ سال پیش در مدرسه بوادون مشغول به کار شده بود.
او معلم تاریخ، جغرافی و علوم مدنی کلاس‌های چهارم و پنجم کولژ بود.
کولژ در فرانسه شامل یک دوره چهار ساله تقریبا معادل دوره راهنمایی در نظام آموزشی پیشین ایران است.
ساموئل پاتی پیش از کشته شدن بارها تهدید به قتل شده بود. او خودش این موضوع را به مدیر مدرسه گزارش داده و حتی در کلانتری شکایت کرده بود.

 

سربریدن معلم تاریخ فرانسوی

آزادی بیان در فرانسه، بخشی از دروسی بود که این معلم فرانسوی تدریس آن را بر عهده داشت، اما برخی از والدین دانش‌آموزان مسلمان از تدریس مفاهیمی در کلاس‌های او که به باور آنها «ضد اسلامی» بود، شکایت داشتند.

آخرین موردی که حساسیت برخی از دانش‌آموزان مسلمان و والدین آنها را برانگیخته بود، موضوع نشان دادن کاریکاتورهای جنجال‌برانگیز پیامبر اسلام به دست این معلم بود. بسیاری از مسلمانان فرانسه این کاریکاتورها را که در مجله شارلی ابدو فرانسه چاپ شده بود، «توهین‌آمیز» تلقی می‌کنند.

برخی از دانش‌آموزان گفته‌اند که پاتی هنگام نشان دادن کاریکاتورهای پیامبر اسلام از دانش‌آموزان مسلمان خواسته بود اگر حساسیت دارند، از کلاس بیرون بروند یا چشم‌هایشان را ببندند.

 

قاتل معلم تاریخ که بود؟

 

به گزارش تابناک به نقل از یورو نیوز؛ عامل حمله تروریستی روز جمعه فرانسه یک جوان ۱۸ ساله چچنی متولد مسکو است.
وی نزد پلیس، به جز چند مورد پیشینه خلاف جزئی مانند آسبب زدن به اموال عمومی و پرخاشگری در انظار عمومی، پیشینه و محکومیتی در دستگاه قضایی نداشته است.

ژان فرانسوا ریکار، دادستان کل فرانسه روز شنبه با اعلام این که این فرد پناهنده بوده و تازه شش ماه پیش کارت اقامت ده ساله دریافت کرده است.
نام او را «عبدالله یزیدویچ آ.» اعلام کرد.
خانواده این مرد که رسانه‌های فرانسه نام کامل او را «عبدالله یزیدویچ آزنوروف» نوشته‌اند، از سال ۲۰۱۱ به عنوان پناهنده در فرانسه زندگی می‌کنند.

 

منابع:

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.