انواع مدارس کشور فرانسه

سالانه تعداد زیادی مهاجر وارد این کشور شده و مشغول به تحصیل و کار می شوند. یکی از راه های مهاجرت به این کشور تحصیل در مدارس می باشد، مزایای تحصیل در این مدارس این است. فرزند شما با پرداخت هزینه کم می‌تواند در بهترین مدارس کشور فرانسه تحصیل کند و اینده  روشنی را برای خود رقم بزند.

کشور فرانسه بزرگ ترین کشور اروپا غربی و جز اتحادیه اروپا و همچنین سومین کشور بزرگ در کل قاره اروپا از لحاظ مساحت می باشد. جمعیت این کشور بیشتر از ۶۷ میلیون نفراست. رتبه دوم کشور پرجمعیت بعد از آلمان را در اتحادیه اروپا را دارد. پایتخت این کشور شهر پاریس می باشد. این شهر یکی از بزرگ ترین و زیبا ترین شهرهای فرانسه به شمار می‌آید.


نظام آموزشی کشور فرانسه

سیستم آموزشی فرانسه در هر مقطع از شیوه سنتی معلم محوراستفاده کرده است و همواره معیارهای سختگیرانه برای دانش آموز به کار برده است. البته از میان این معیار های سخت افراد زیادی، برای آنان آینده درخشانی رقم خورده است. زبان تحصیل در فرانسه فرانسوی و انگلیسی می باشد، که طی آزمون های TCF,DELFدانش‌آموز در این زبان‌ها سنجیده خواهد شد.

مهد کودک در کشور فرانسه اجباری می باشد و بعد از پایان سطح مهد کودک باید وارد پایه های تحصیلی زیر شود.

 • تحصیل در مقطع پیش دبستانی 2-6سال
 • تحصیل در مقطع دبستان 7-11سال
 •  تحصیل در مقطع راهنمایی 12تا15سال
 • تحصیل در مقطع دبیرستان 16تا18سالگی
 • تحصیل در مقطع دانشگاهی

هزینه های تحصیل در مقطع دبیرستان در کشور فرانسه متفاوت می باشد. شرایط تحصیل در دبیرستان ‌های کشور فرانسه با سایر مقاطع کمی تفاوت دارد.

کلیه کودکان در کشور فرانسه به صورت اجباری باید از ۶ تا ۱۶ سالگی به مدرسه برود. شما باید انتخاب کنید که قصد دارید کودک خود را به مدرسه دولتی، خصوصی دولتی که آن هم تحت نظارت دولت می‌ باشد و یا یک مدرسه کاملا مستقل که شامل مدارس بین المللی و خارجی است، بفرستید.

شرایط تحصیل در مدارس فرانسه موارد زیر می باشد،

 • زبان فرانسوی
 •  زمان مناسب برای گرفتن پذیرش سپتامبر تا ژوئن می باشد
 •  شهریه های تحصیلی هم به طور میانگین ۶.690 یورو به بالا است.

در کشور فرانسه تحصیل در مدارس شبانه روزی نیز فراهم شده است. به طور کلی هزینه تحصیل در مدرسه شبانه روزی از 600 یورو تا ۱۲۰۰ و در سال متغیر می باشد. البته این هزینه بستگی به معروف بودن مدرسه یا تعداد فعالیت های تفریحی و امکانات اضافی دیگر آن مدرسه دارد. هزینه خوابگاه ها و اقامتگاه ها برای یک سال تحصیلی در مدارس شبانه روزی از 4000 تا 12000یورو متغیر می‌باشد.

نام بهترین مدارس شبانه روزی در کشور فرانسه عبارتند از:

 • چولت
 • الیورون
 • ردز
 • نانت

مدارس دولتی در کشور فرانسه

بیشترین مدارس در کشور فرانسه دولتی می باشد. وزارت آموزش و پرورش مسئول اداره مدارس دولتی فرانسه است. کشور فرانسه به ۲۸ منطقه تقسیم شده و برنامه درسی و امتحانات همه بر اساس استاندارد ملی تعیین می‌شوند. تمرکز سیستم اموزشی فرانسه روی کار آکادمیک می باشد و موضوعاتی مانند هنر، صنایع دستی و ورزش بیشتر در خارج از مدرسه برگزار می شود.

مدرسه های ابتدایی و راهنمایی دارای حوزه های مختلفی هستند و شما بر اساس محل که در آن زندگی می کنید به یک مدرسه اختصاص خواهید یافت. اگر قصد داشته باشید فرزند خود را به مدرسه خاصی در خارج از منطقه زندگی خود بفرستید باید دلیل قانع کننده ای داشته باشید و از شهرداری یا اداره بازرسی مدارس محل مجوز خاصی بگیرید.

مدارس فرانسه

درخواست پذیرش در مدارس دولتی کشور فرانسه

در ماه ژوئن سالی که می خواهید فرزندتان به مدرسه ابتدایی بفرستید، ثبت نام کنید. مهلت ثبت نام برای کالج مورد نظر شما تا آخر بهار می باشد. اگر فرزند شما از خارج از فرانسه وارد کشور شود و قصد ادامه ادامه تحصیل در کشور را داشته باشد باید با رئیس آموزش و پرورش منطقه تماس بگیرید.

در ابتدا باید از شهرداری محل گواهینامه دریافت کنید برای دریافت این گواهینامه باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 • گواهی تولد، شناسنامه و یک کتابچه رسمی سوابق خانوادگی فرانسوی که توسط شهرداری برای شما صادر شده است.
 • مدارک مربوط به واکسیناسیون و یک دفترچه که سوابق بهداشتی از کلیه بررسی های انجام شده توسط پزشکان فرانسوی و سایر گواهی های رسمی بهداشتی.
 • گواهی اقامت و نسخه از قبض های خدماتی و قرارداد اجاره نامه

برای مدارس متوسطه به موارد زیر نیز ممکن است، نیاز باشد:

 • فرم درخواست کارنامه سال‌های گذشته
 • گواهی فارغ التحصیلی از دبستان
 • گواهی پذیرش در eme6
 • عکس های گذرنامه

مدارس خصوصی در کشور فرانسه

حدوداً ۱۵ درصد از کودکان فرانسوی در مدارس خصوصی تحصیل می کنند. این مدرسه ها دارای کلاس های کوچک تر و در نتیجه توجه بیشتری به دانش‌آموزان می‌شود و نسبت به مدارس دولتی امکانات بهتر و قوی‌تری دارند.

هفته کاری این مدارس از دوشنبه تا جمعه می باشد، برخلاف برخی مدارس دولتی که برای کودکان بزرگتر، شنبه ها هم کلاس برگزار می کنند. چهارشنبه ها نیز در مدارس دولتی شیفت نیم روز می باشد.

در فرانسه دو مدرسه خصوصی وجود دارد:

 • مدارس وابسته به دولت sous contrat
 • مدارس‌غیر وابسته به دولتhors contrat

مدارس خصوصی وابسته به دولت

مدارس خصوصی وابسته به دولت کنترل می شوند. نام دیگر ان  sous contrat d’association می باشد. مدرسه های خصوصی با قرارداد دولتی باید برنامه‌های درسی ملی کشور فرانسه دنبال کنند. قوانین و مقررات مدرسه های دولتی را نیز رعایت کنند. تمام دروس، تست ها و امتحانات مدارس به زبان فرانسوی می باشد و دانش آموزان این مدارس برای دریافت درجه باشلیه، baccalauréat   تلاش می‌کنند.

از دانش آموزان غیر فرانسوی در این مدارس شهریه  بالایی گرفته می شود، اما باز هم درمقابل مدارس خصوصی در انگلستان و ایالات متحده شهریه های کمتری را دریافت می شود.

نظام آموزش عالی فرانسه را بشناسیم

مدارس خصوصی غیر وابسته به دولت فرانسه

برخی مدارس خصوصی کاملاً مستقل اداره می شوند و تحت کنترل دولت فرانسه نیستند. اما باید در وزارت آموزش و پرورش ثبت شود. این مدارس خصوصی در تایید برنامه های درسی خود آزاد هستند و اغلب انتخاب گسترده در موضوعات مختلف و کلاسهای هنری، فرهنگی و ورزشی دارند، که مدارس دولتی این امکانات را ارائه نمی دهند.

این مدارس غالباً کاتولیک می باشد و می توانند مطالعات دینی را ارائه دهند. بیشتر مدارس بین المللی و دو زبانه در این دسته قرار می گیرند و هزینه تحصیل در این مدارس نیز بالا می باشد.

مدارس دو زبانه، بین المللی و خارجی در کشورفرانسه

مدارس متعددی برای دانش‌آموزان خارجی در کشور فرانسه وجود دارد. مدارس دو زبانه دارای کلاس های دو زبانه هستند. این مدرسه ها اکثر برای دانش آموزانی که زبان اول آنها فرانسوی است، مناسب می باشد. اگرچه بعضی از این مدارس به دو زبان فرانسوی و انگلیسی آموزش می دهند. مدرسه های بین المللی زبان ادبیات و تاریخ یک شهر خاصی را تدریس می کند.

سایر دروس به زبان فرانسه است. همچنین کلاس‌های فشرده فرانسه برای غیر فرانسوی زبانان ارائه می‌دهند. البته مدارسی نیز وجود دارند که فقط زبان انگلیسی تدریس می شود. اگر شما قصد دارید در کشور فرانسه زندگی کنید و یا فرزند شما تحصیلات متوسطه خود را در کشور خودتان آغاز کرده است، مناسب است که به جای یک مدرسه دوزبانه، به یک مدرسه بین المللی فرزند خود را بفرستید.

مدارس فرانسه

مدارس بین المللی

مدارس بین المللی برای دانش آموزان بین المللی ایجاد شده است، البته دانش‌آموزان فرانسوی نیز می‌توانند در این مدارس شرکت کنند. این مدرسه ها استاندارد تحصیلی معمولاً بالایی دارند و اندازه کلاس ها کوچک و امکانات رفاهی بسیار عالی دارد. بعضی از این مدارس بین المللی شبانه روزی هستند و اکثر آنها روزانه هستند. مدرسه های بین المللی می ‌توانند از محدوده سنی مهدکودک تا آخرین سال دبیرستان را پوشش دهند.

معمولا به زبان انگلیسی و فرانسوی را آموزش می‌دهند، اما ممکن است زبان های آلمانی و اسپانیایی اسپانیایی را بر اساس تقاضا ارائه دهند. مدرسه های بین المللی در سراسر کشور فرانسه وجود دارند و در شهرهای بزرگ و مناطقی که جمعیت قابل توجهی از مهاجران را دارد،حتما یافت می شوند.

مراحل ورود و ثبت نام به مدارس بین المللی

زمان و شیوه ثبت نام در مدارس بین المللی متفاوت است اما پیشنهاد می کنیم که زودتر برای ثبت نام اقدام کنید. برای ثبت نام در مدارس دانش آموزان باید به یک استاندارد خاص آموزشی برسند و باید کارنامه ها و نتایج امتحانات گذشته دانش آموز خود را ارائه دهید. شهریه این مدارس هم متفاوت است. شرایط ترک تحصیل در این مدارس را هم  باید بررسی کنید اگر قصد ترک تحصیل را داشته باشید باید از قبل اعلام کنید.

آموزش خانگی در کشور فرانسه

در فرانسه آموزش در خانه قانونی می باشد. مزیت این آموزش این است که شما خود می توانید به فرزندتان آموزش دهید و با سرعت خیلی بیشتری نسبت به مدارس کار کنید. سازمان حمایتی مانندLes enfants d abord م به والدین در این زمینه کمک می کنند. اما شما باید این نکته را در نظر بگیرید که روند تسلط به زبان فرانسوی و پیدا کردن دوستان فرانسوی برای فرزندتان کمی مشکل می‌شود.

شرایط گرفتن بورسیه تحصیلی از مدارس فرانسه

استفاده از امکانات خوب در تحصیل در هر کشوری هزینه هایی را شامل می شود. اما برخی از کشورها این امکان را فراهم کرده‌اند تا افراد دارای استعداد که خواهان تحصیل در خارج از کشور هستند، اما هزینه های تحصیل برای آنها زیاد می باشد بتوانند از امکانات تحصیلی درسطح  بین المللی بالا استفاده نمایند. تحصیل در مدارس کشور فرانسه نیز طبیعت شامل هزینه هایی می باشد که از طریق دو راه زیر می توان هزینه های تحصیل را کم کرد.

مدارس فرانسه

تحصیل رایگان در مدارس فرانسه

در صورتی که دانش آموز شهروند یکی از کشورهای ایسلند، لیختن اشتاین، سوئیس و نروژ و هر کدام از کشورهای عضو اتحادیه اروپا باشد. از تحصیل رایگان در کشور فرانسه بهره مند می شود. برای بقیه افراد زیر ۱۸ سال خارج از اتحادیه اروپا به شرط یادگیری زبان فرانسوی در سطح بالا می توانند در مدارس عمومی  تحصیل کنند. منظور از تحصیل رایگان یعنی نبود هیچ هزینه ای نیست بلکه هزینه های زندگی و تغذیه را فراموش کنید.

تحصیل به وسیله گرفتن بورسیه های تحصیلی بورسیه

 • بورسیه Topya STEM

این بورسیه برای دانش آموزان بین المللی دختر ارائه شده است، که تمام هزینه های تحصیل را زیر پوشش قرار می دهد. شرط استفاده از این نوع بورسیه ادامه تحصیل در رشته‌های علوم مهندسی است.

 • بورسیه Presets BeArt

این بورسیه بخشی از هزینه ‌های تحصیل را شامل می‌شود و برای تمام ملیت ها ارائه می شود. شرط گرفتن این بورسیه، تحصیل در رشته خاصی نیست.

 • بورسیه ThePensters

این بورسیه در تمام رشته ها ارائه شده است و تمام دانش‌آموزان بین‌المللی می‌توانند برای دریافت آن درخواست دهند. این بورسیه نیمی از هزینه های تحصیل را زیر پوشش قرار می دهد.

 • بورسیه Facebook Grace Hopper

این بورسیه برای تمام دانش آموزان دختر که در رشته علوم کامپیوتر تحصیل می کنند ارائه می شود. این بورسیه شامل نیمی از هزینه تحصیل است.

بررسی ویزای همراه والدین برای تحصیل در مدارس فرانسه

افرادی که برای تحصیل در دبیرستان های کشور فرانسه اقدام می کنند، طبیعتاً همه زیر ۱۸ سال هستند و وابسته به خانواده خود می باشند. دولت فرانسه برای یکی از والدین، ویزایی به عنوان ویزای همراه طولانی مدت صادر میکند.

مدت زمان آن تنها تا زمان پایان تحصیلات دانش آموز اعتبار دارد و بعد از پایان تحصیلات به این ویزا لغو خواهد شد، به این معنی است که اگر تحصیل فرزند شما ۴ سال قرار است، طول بکشد ویزای شما نیز به مدت ۴ سال اعتبار دارد و بعد از آن باید از خاک فرانسه خارج شوید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.