هزینه زندگی دانشجویی

هزینه زندگی دانشجویی در فرانسه

از نظر محبوبیت، کشور فرانسه دومین کشور محبوب دانشجویان بین المللی بعد از انگلستان جهت تحصیل در اروپا به شمار می آید. گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های این کشور و دریافت ویزا از مراحل ورود به دانشگاه های این کشور است. در مقاله زیر برای شما عزیزان در مورد هزینه های تحصیل در کشور فرانسه، هزینه زندگی دانشجویی، کار دانشجویی و شرایط و هزینه های زندگی در این کشور توضیح داده می‌شود.


درباره فرانسه

فرانسه جز کشور های اتحادیه اروپا است. این کشور با کشورهایی نظیر آلمان، بلژیک، لوکزامبورگ در شمال شرقی و با کشورهای نظیر سوئیس و ایتالیا از طرف جنوب شرق و با اسپانیا از طرف جنوب غرب دارای مرز مشترک می باشد. در سمت شمال غربی کشور فرانسه، انگلستان قرار دارد. کشور فرانسه به علت داشتن چندین فرودگاه بزرگ، بندرگاه های معتبر و متعدد راه‌آهن گسترده این کشور به کشورهای متعددی متصل می‌شود و به دروازه اروپا شهرت دارد.

یکی از مواردی که خیلی زیاد برای فرانسوی ها اهمیت دارد. لذت بردن از غذا است. معمولا خانواده‌های فرانسوی ۳ یا ۴ وعده غذا را در کنار هم میل می‌کنند. ۸۵ درصد از ساکنان کشور فرانسه کاتولیک هستند.
زبان مردم فرانسه یک زبان رومی از شاخه های اصلی زبان  اروپایی است. زبان فرانسوی از زبان های رسمی سازمان ملل متحد به شمار می آید.

سازمان‌های متعددی از جمله سازمان بین المللی اتحادیه اروپا از زبان فرانسوی به عنوان زبان کاری استفاده می نمایند. علمی و دانشگاهی بودن این زبان در کنار زبان انگلیسی به مهم ترین زبان دیپلماتیک تبدیل شده است. ۵۷ کشور در جهان به زبان فرانسوی صحبت می کنند اما بیشتر کسانی که فرانسوی حرف می زنند در خود کشور فرانسه زندگی می کنند.

هزینه زندگی دانشجویی

شهریه دانشگاه های فرانسه

دانشگاه های این کشور از امتیاز بالای آموزشی برخوردار هستند. کشور فرانسه دارای دانشگاه های معتبر جهانی است. دانشگاه های دولتی هزینه ای بابت شهریه از دانشجویان دریافت نمی کنند. هزینه تحصیل در دانشگاه خصوصی سالانه بین ۳۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ یورو می شود. این مبلغ به نوع دانشگاه، رشته تحصیلی و مقطع تحصیل بستگی دارد.

شرایط اجاره مسکن در فرانسه و شهر های آن

هزینه زندگی دانشجویی

زندگی دانشجویی به طور متصل حدوداً ۷۰۰ الی ۸۰۰ یورو هزینه دارد. با توجه به اینکه هزینه مسکن در کشور فرانسه بالا است. این کشور برای اسکان دانشجویان چندگزینه در نظر دارد.

هزینه خوابگاه دانشجویی

اقامت در خوابگاه برای دانشجویان مبلغ بین ۱۵۰ تا ۶۰۰ یورو در ماه هزینه دارد. که شامل هزینه هایی نظیر آب، برق و اینترنت می شود. اتاق های خوابگاه معمولاً یا به طور شخصی و یا اشتراکی بین چند دانشجو می باشد. حدود ۱۳ درصد از دانشجویان بین المللی در کشور فرانسه در خوابگاه زندگی می کنند.

  • اجاره آپارتمان

برای اینکه دانشجویی در کشور فرانسه آپارتمان اجاره کند، ماهانه بین ۵۰۰ و ۷۰۰ یورو نیاز دارد. در شهرهای کوچک تر این کشور می توانند با مبلغ حدود ۳۰۰ یورو در ماه آپارتمان های کوچک تری اجاره کنید. هزینه های آب، برق و اینترنت برای یک نفر حدودا ۱۳۲ یورو در ماه خواهد شد. اگر همسر و فرزندان خود را به عنوان همراه خود به فرانسه ببرید، باید آپارتمانی بزرگ تر اجاره کنید، که برای آن هزینه حدود ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو باید پرداخت کنید. به طور معمول اجاره آپارتمان در مرکز شهر گران تر است. برای یک خانواده هزینه آب، برق و اینترنت در کشور فرانسه حدود ۲۰۰ یورو در ماه می شود.

  • خانواده میزبان

شما می توانید برای تحصیل در کشور فرانسه برای زندگی، در کنار خانواده های میزبان زندگی کنید. در این صورت زندگی حداقل یک وعده غذایی در روز را در کنار خانواده میزبان دریافت خواهید کرد. در شهر هزینه زندگی دانشجویی با خانواده میزبان حدود ۴۰۰ و ۶۰۰ یورو در ماه می شود.

هزینه زندگی دانشجویی

اجازه کار حین تحصیل در کشور فرانسه

هر دانشجویی در کشور فرانسه بدون در نظر گرفتن مقطع تحصیلی بعد از ثبت نام در یک موسسه آموزشی می تواند کار حین تحصیل انجام دهد. دانشجویانی که عضو اتحادیه اروپا هستند، نیازی به اجازه اقامت در کشور فرانسه ندارند.
دانشجویانی که در کالج های زبان فرانسوی مشغول به تحصیل هستند، در صورتی می‌توانند کار ضمن تحصیل داشته باشند، که حداقل ۲۰ ساعت در هفته کلاس داشته باشند.

انواع کار دانشجویی

دانشجویانی که می خواهند کار حین تحصیل داشته باشند می توانند در دانشگاه‌ها و شرکت‌های مختلف مشغول به کار شود.
کارهایی مانند دستیاری آموزشی، دستیاری پژوهشی، اساتید پذیرش و استقبال از دانشجویان تازه وارد در آغاز سال تحصیلی، فعالیت های فرهنگی و ورزشی و کمک به دانشجویان ناتوان جسمی از جمله کارهایی است که دانشجو می تواند در محیط دانشگاه به آن ها مشغول شود.

اما کارهایی مانند کافه ها، رستوران ها، مغازه ها و نگهداری از کودکان شغل های گوناگونی هستند که دانشجویان می‌توانند در خارج از دانشگاه به آن ها مشغول شوند. دانستن زبان فرانسوی به دانشجویان در زمینه پیدا کردن شغل و مهارت کمک زیادی می کند. اما این گونه نیست که اگر شما زبان فرانسوی را بلد نباشید، نمی‌توانید کار پاره وقت دانشجویی پیدا کنید. شما با دانستن زبان انگلیسی می توانید کار پیدا کنید. سایت های کاریابی نیز به شما در زمینه پیدا کردن کار مناسب کمک خواهند کرد.

حقوق و ساعت مجاز کار حین تحصیل در کشور فرانسه

مطابق با قانون کار فرانسه دانشجویان غیر فرانسوی حداکثر تا ۹۴۶ ساعت در سال اجازه کار خواهند داشت. این ساعت کار زمانی معادل ۶۰ درصد زمان کار تمام وقت در فرانسه است. در طول ترم به صورت نیمه وقت و در طول تعطیلات اجازه کار به صورت تمام وقت را دارند.

در فرانسه کم ترین دستمزد برای یک ساعت کار مفید حدوداً ۱۰ یورو تعیین شده است. این مبلغ با کسر مالیات به ۸ یورو می‌رسد. حداقل دستمزد برای کار تمام وقت یعنی ۳۵ ساعت در هفته مبلغی حدود ۱۵۲۱ یورو در ماه می شود. برای ۲۰ ساعت کار نیمه وقت مبلغی حدود ۸۷۰ یورو در ماه خواهد شد.

هزینه های زندگی در فرانسه

  • هزینه حمل و نقل

در فرانسه سیستم حمل و نقل و راه آهن کشور فرانسه از کیفیت و قیمت مناسب و سرعت بالایی برخوردار است. بنابراین بهترین راه برای مسافرت های بین شهری در این کشور استفاده از قطار است. هزینه بلیط یک طرفه در شهرهای پاریس، لیون، نیس و استراسبورگ به ترتیب ۱.۹۰، ۱.۹۰، ۱.۵۰و ۱.۸۰ است. هزینه خوراک در فرانسه هزینه های زندگی در این کشور به عادات غذایی و شهر محل زندگی بستگی دارد. به طور کلی به طور متوسط هزینه مواد غذایی و رستوران در فرانسه مبلغی حدود ۵۴۵ یورو در ماه می شود.

هزینه زندگی دانشجویی

  • هزینه قبوض و اینترنت

در فرانسه هزینه اینترنت در ماه متوسط ۲۹ یورو خواهد شد. هزینه قبض گاز ماهانه ۵۳ یورو است. در شهرهای پاریس، لیون، نیس و استراسبورگ هزینه اینترنت در ماه به ترتیب ۲۷.۳۵، ۳۱.۱۵، ۲۴ و ۲۶.۷۵یورو خواهد بود.

  • هزینه تحصیل در فرانسه

‌ سیستم آموزشی بالا، دانشگاه های برتر و هزینه های به صرفه از عواملی هستند که باعث شده متقاضیان زیادی علاقه مند تحصیل در فرانسه باشند. هزینه تحصیل به دوقسمت هزینه شهریه دانشگاه و هزینه زندگی دانشجویی تقسیمبندی می شود. دانشگاه های دولتی در مقطع کارشناسی ۲۷۷۱ یورو در سال، در مقطع کارشناسی ارشد ۳۷۷۰ یورو در سال، در مقطع دکترا ۳۸۰ یورو در سال از دانشجو دریافت می کنند. دانشگاه های خصوصی نیز مبلغی حدوداً بین ۳۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ یورو شهریه دریافت می کنند.

  • ‌هزینه زندگی دانشجویی

‌ این هزینه ها به شیوه زندگی فرد و شرایط محل تحصیل او بستگی دارد. به طور میانگین حدود ۶۰۰ الی ۷۰۰ یورو در ماه نیازمند است. به طور کلی هزینه های زندگی در شهرهای بزرگ و پرجمعیت توریستی مانند پایتخت فرانسه پاریس بیشتر شهرهای دیگر است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره تخصصی فرانسه