دانشگاه سوربن فرانسه

دانشگاه سوربن فرانسه:

این دانشگاه قدیمی‌ترین دانشگاه کشور فرانسه بود. سوربن همان دانشگاه پاریسLa Sorbonne )) است که به‌اختصار «سوربن» نامیده می‌شود. این دانشگاه نام خود را از دانشمند سدهٔ ۱۳ میلادی، روبر دو سوربن، مؤسس کالج سوربن گرفته‌است. همهٔ دانشکده‌های این دانشگاه قبلاً به صورت یک مجموعه در مرکز پاریس بوده، اما امروز این دانشگاه به چند دانشگاه مختلف تقسیم شده‌است. بخش مهمی از آموزش عالی فرانسه در زمینه‌های ادبیات، زبان‌شناسی، علوم اجتماعی و فلسفه و علوم مهندسی در دانشگاه‌های سوربن قدیم و سوربن جدید است.

وضیت سازمانی سوربن:

در سال ۱۹۷۰، دانشگاه پاریس به سیزده دانشگاه تقسیم شد که همگی توسط یک نهاد مشترک – ریاست دانشگاه پاریس – اداره می شد و در ساختمان سوربن مستقر بود. سه فقره از این دانشگاه ها، همچنان در ساختمان تاریخی سوربن باقی ماندند و به همین اعتبار نام آنها متشکل از « سوربن » است: دانشگاه پاریس-سوربن، دانشگاه پانتئون-سوربن و دانشگاه سوربن جدید. همچنین دانشگاه دکارت پاریس نیز از ساختمان سوربن استفاده می نمود.

این ساختمان همچنین مرکز مراجع آموزشی ملی و مختلف دیگری از نیز هست، از قبیل:

 • École Nationale des Chartes
 • École pratique des hautes études
 • Cours de Civilisation Française de la Sorbonne
 • Bibliothèque de la Sorbonne

کلیسای سوربن در سال ۱۸۸۷ به عنوان یکی از مراکز تاریخی فرانسه ثبت گردید اما سالن آمفی تئاتر آن (Le Grand Amphithéâtre) و کل ساختمان آن در سال ۱۹۷۵ ثبت تاریخی گردید.

رتبه دانشگاه سوربن:

همانطور که پیش‌تر ذکر شد دانشگاه سوربن یکی از بهترین دانشگاه‌های فرانسه است. این دانشگاه به دلیل کیفیت بالای آموزشی و تحقیقاتی نیز در جایگاهی برتر قرار دارد و وب‌سایتهای مختلف رتبه‌بندی آن را در جایگاه‌های بسیار خوبی قرار داده‌اند که در ادامه آنها را مشاهده می‌کنیم:

وب‌سایت رتبه‌بندی QS

براساس این وبسایت معتبر رتبه‌بندی QS دانشگاه سوربن را برای سال ۲۰۲۱ در جایگاه ۸۳ قرار داده است.

وب‌سایت رتبه‌بندی تایمز

براساس وب‌سایت رتبه‌بندی تایمز نیز دانشگاه سوربن در جایگاه ۸۰ جهانی (برای سال ۲۰۲۰) قرار گرفته است.

وب‌سایت رتبه‌بندی Shanghai

وب‌سایت رتبه‌بندی Shanghai نیز رتبه ۴۴ را به این دانشگاه (سال ۲۰۱۹) اعطا کرده است.

شرایط تحصیل درسوربن فرانسه:

افرادی که دانشگاه سوربن را برای تحصیل انتخاب کرده‌اند، باید توجه کنند که دانستن سطح مناسبی از زبان فرانسوی (نوشتاری و گفتاری) برای گذراندن واحدهای دانشگاهی در دانشکده هنر و علوم انسانی و دانشکده علوم و مهندسی مورد نیاز است. سطح مورد نیاز برای ورود به دانشگاه‌های فرانسه حداقل B2 است. با وجود اینکه دانشجویان برای اطلاعات دقیق‌تر درباره سطح موردنیاز در زبان فرانسه باید به سایت دانشکده مربوطه و شرایط پذیرش برای رشته مورد نظر خود مراجعه کنند اما خوب است بدانند که سطح زبان فرانسه مورد نیاز در دانشکده پزشکی برای تمامی مقاطع C1 است.

همچنین دانشجویان بین‌المللی که در دانشگاه سوربن ثبت‌نام کرده‌اند و نیز کارکنان خارجیِ این دانشگاه که برای یادگیری بهتر زبان فرانسه نیاز به کمک دارند، می‌توانند در کلاس‌های فرانسوی دانشگاه سوربن که در خود دانشکده و هم‌راستا با برنامه دانشجویان برگزار می‌شوند، ثبت‌نام کنند. این دوره‌ها برای دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشدی که در این دانشگاه ثبت‌نام کرده‌اند، رایگان است.

شرایط پذیرش دانشگاه سوربن:

مدارک موردنیاز برای دریافت پذیرش دانشگاه سوربن عبارتند از:

 • ترجمه آخرین مدرک تحصیلی و ریزنمرات
 • مدرک زبان فرانسه حداقل B2 | حداقل C1 برای رشته‌های حوزه پزشکی
 • پارسپورت و عکس پرسنلی
 • رزومه تحصیلی
 • انگیزه‌نامه تحصیلی
 • توصیه‌نامه تحصیلی برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری

بورسیه‌های تحصیلی در دانشگاه سوربن:

هر یک از دانشکده‌های این دانشگاه دارای دفاتر کمک‌های مالی هستند که دانشجویان می‌توانند جهت دریافت اطلاعات درباره نوع بورسیه در دسترس (که به شرایط دانشجو بستگی دارد) به این دفاتر مراجعه کنند.

انواع کمک‌های مالی در این دانشگاه به شرح زیر هستند:

 • کمک‌های مالی که به درآمد والدین بستگی دارد (BCS)
 • کمک‌های مالی اورژانسی (اضطراری)
 • کمک‌های مالی که به درآمد دانشجو بستگی دارد (FSDIE)
 • معافیت از پرداخت هزینه ثبت‌نام و بازگرداندن این مبلغ

دانشکده ها و رشته های دانشگاه سوربن پاریس:

دانشگاه سوربن دارای ۳ دانشکده بوده که هر کدام از آنها با به کار گرفتن تخصص خود می‌توانند به اهداف کلی این دانشگاه دسترسی پیدا کنند. دانشکده‌های این دانشگاه به شرح زیر هستند:

دانشکده هنر و علوم انسانی

امروزه دانشکده هنر و علوم انسانی در دانشگاه سوربن، بزرگ‌‍ترین و کامل‌ترین دانشکده فرانسه در زمینه هنر، زبان، ادبیات، علوم اجتماعی و انسانی است. اعتبار آموزشی دانشکده هنر و علوم انسانی به علت کیفیت بالای موجود در زمینه تحقیقات و شیوه خلاقانه تدریس در این دانشکده است. دانشکده هنر و علوم انسانی دانشگاه سوربن زمینه‌های تحصیلی متعددی را به دانشجویان ارائه می‌کند که عبارتند از: ادبیات کلاسیک و مدرن، زبان، ادبیات خارجی و تمدن، زبان‌شناسی، فلسفه، جامعه‌شناسی، تاریخ، جغرافی، تاریخ هنر و باستان‌شناسی، موسیقی‌شناسی، علوم اطلاعات و ارتباطات، علوم آموزش و ترتیب مدرس. این دانشکده همچنین دارای دو مرکز با نام‌های CELSA و ESPE است.

دانشکده پزشکی

دانشکده پزشکی دانشگاه سوربن یکی از برترین دانشکده‌های پزشکی در اروپا است. تحقیقات و آموزش‌هایی که در این دانشگاه انجام می‌شود آن را به بخشی پویا در این زمینه تبدیل کرده است.

دانشکده علوم و مهندسی

این دانشکده تمامی زمینه‌های تحصیلی مربوط به علوم و مهندسی را پوشش می‌دهد. نقش تحقیقات در این دانشکده بسیار مهم است و تحقیقات انجام شده به بهبود هر چه بیشتر کیفیت آموزشی در آن کمک می‌کند. دانشکده علوم و مهندسی در دانشگاه سوربن دارای ۱۸۰۰۰ دانشجو است و تعداد زیادی رشته را که به دپارتمان‌های آموزشی و تحقیقاتی زیر تقسیم می‌شوند، پوشش می‌دهد:

 • زیست‌شناسی
 • شیمی
 • مهندسی
 • ریاضیات
 • فیزیک
 • علوم زمین
 • محیط‌زیست و تنوع زیستی

این دانشکده همچنین دارای مرکز مهندسی پلی‌تک سوربن (Polytech Sorbonne engineering school)، مؤسسه اخترفیزیک پاریس (Paris Astrophysics Institute) و مؤسسه Henri Poincaré نیز است.

امکانات دانشگاه سوربن فرانسه

دانشگاه سوربن یک دانشگاه تحقیقاتی در کلاس جهانی بوده و دارای تعداد زیادی محقق و پژوهشگر است. در این راستا دانشگاه دارای بیش از ۳.۴۰۰ پروفسور پژوهشگر بوده که در آزمایشگاه‌های دانشگاه و مراکز تحقیقاتی وابسته و همکار به تحقیق مشغول هستند. دانشگاه دارای انستیتوهای بین رشته ای منحصر بفرد و پیشرفته‌ای بوده و همچنین مرکز تحقیقات دریایی بیولوژیکی اروپا بشمار می‌رود.

دانشکده علوم و مهندسی دانشگاه سوربن فرانسه دارای ۶۶ آزمایشگاه تحقیقاتی است که اغلب آنها در سایت دانشگاه پیر و ماری کوری در پاریس مستقر هستند. بعلاوه تعداد سه ایستگاه تحقیقاتی دریایی دانشگاه در روسکوف، بانیولز سورمر و ویلفرانچ سورمر قرار دارد. تمام این آزمایشگاه ها در همکاری با سازمانهای دولتی مانند CNRS، INSERM، INRIA و CAE هستند.

از طرفی مراکز علمی مانند دانشگاه دکارت پاریس و دانشگاه دیدروت پاریس جزو مراکز تحقیقاتی همکار با دانشگاه سوربن بشمار می‌روند. انتقال تکنولوژی و نوآوری، پیشرفت های تکنیکی و علمی و تحقیقات میان رشته ای توسط شرکت های ملی و بین‌المللی را متمرکز می‌نماید. دانشکده مدیریت نمونه کارها و تحقیقات ثبت شده را از ابتدا تا پایان صدور مجوز، اجرا و شروع فعالیت استارت آپ پیگیری و هدایت می‌نماید. دانشکده حمایت و پشتیبانی‌های زیادی از دانشجویان و استارت آپهای مختلف نموده بطوریکه در سال ۲۰۱۶ میلادی تعداد ۲۰ استارت آپ شروع به فعالیت نمودند.

دانشگاه سوربن فرانسه دارای بیش از ۵.۰۰۰ پروفسور و محقق است که در حدود ۱۰۰ آزمایشگاه آن به تحقیق و پژوهش مشغول هستند. زمینه های تحقیقاتی دانشگاه شامل مهندسی و مدل سازی، انرژی، محیط زیست و علوم زندگی، پزشکی و بهداشت و ماده و جهان است. حوزه تحقیقاتی دانشگاه از علوم پایه و کاربردی برای حفظ و توسعه جوامع در قرن بیست و یکم است.

ورزشی :

دانشگاه سوربن فرانسه امکانات متعدد ورزشی، فرهنگی و تفریحی برای دانشجویان فراهم می‌آورد. دانشگاه دارای تعداد زیادی انجمن های دانشجویی است و دانشجویان امکان عضویت و شرکت در برنامه های مختلفی را خواهند داشت. این جوامع و انجمن‌ها موجب تقویت مهارتهای فردی و اجتماعی دانشجویان شده و آنها را برای حضور در دنیای شغلی و یافتن شغل مناسب آماده می‌کند. حدود ۱۵۰ انجمن و جامعه دانشجویی در دانشگاه سوربن فرانسه مشغول به فعالیت هستند. هر کدام از دانشکده های علوم پایه و مهندسی، هنر و علوم انسانی و پزشکی دارای انجمن های مختص به خود هستند.

فرهنگی و هنری :

دانشگاه سوربن همه ساله رویدادهای فرهنگی و هنری متعددی را برگزار می‌نماید. خدمات فرهنگی و مراکز هنری دانشگاه همواره پذیرای دانشجویان بوده و انواع نمایشگاه ها، همایش ها، فستیوال های هنری و کارگاه های آموزشی در دانشگاه با همکاری دانشجویان برگزار می‌گردد. بخش دیگری از فعالیت ها و خدمات دانشگاه به فعالیتهای ورزشی مرتبط است. دانشگاه انواع کلاسها، دوره های آموزشی، رویدادها و دوره های کارآموزی را در طول سال برگزار نموده و دانشجویان امکان حضور در کلاسها و بهره مندی از آنها را خواهند داشت. بدین ترتیب دانشگاه سوربن به هنرمندان، موسیقی دانان، ورزشکاران و بازیگران این امکان را خواهد داد که در حین تحصیل در دانشگاه به فعالیت‌های مورد علاقه خود بپردازند.

از دیگر امکانات دانشگاه سوربن فرانسه می‌توان به انواع رستوران، کافی شاپ و کافه تریا اشاره نمود که در سایت دانشگاه و محوطه خوابگاه های دانشجویی وجود دارند. ورود برای عموم آزاد بوده و انواع غذاها و نوشیدنی های مختلف در آن سرو می‌شود. همچنین دانشگاه دارای مراکز بهداشتی درمانی متعدد و پیشرفته بوده که کلیه خدمات درمانی مورد نیاز دانشجویان را ارائه می‌دهد. لازم بذکر است که خدمات مشاوره ای عرضه شده به دانشجویان رایگان خواهد بود. مراکز درمانی و بهداشتی اورژانس بطور شبانه روزی فعال بوده و به خدمات رسانی به دانشجویان و عموم می‌پردازد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره تخصصی فرانسه