بهداشت و درمان درفرانسه

 

بهداشت و درمان در فرانسه :

براساس آخرین ارزیابی و گزارش صندوق بین‌ المللی کشورهای مشترک‌ المنافع، کشور فرانسه از نظر تخصیص درصد تولید ناخالص داخلی به بخش بهداشت و درمان رتبه یازدهم را دارد. در حال حاضر هزینه‌های بهداشتی و درمانی از 70 تا 100 درصد در این کشور تحت پوشش دولت هستند.

از نظر کارشناسان، در میان کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری اقتصادی، فرانسه از نظر پوشش هزینه‌ های سلامت و بهداشت بدترین وضعیت را دارد. رئیس بخش سلامت این سازمان می‌ گوید: «با وجود تلاش‌های بسیاری که در راستای بهبود دسترسی به مراقبت و درمان و افزایش نفوذ و پوشش بیمه تکمیلی در فرانسه صورت گرفته، این کشور هنوز وضعیت قابل‌ قبولی در این زمینه ندارد.»

در فرانسه، 11 درصد از تولید ناخالص داخلی به بخش سلامت، بهداشت و درمان اختصاص می‌ یابد (در میان کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری اقتصادی متوسط این رقم 9/8 درصد است) و هزینه‌ های درمانی تا 80 درصد تحت شرایط از سوی دولت پرداخت می‌ شوند.

چگونه می توان تحت پوشش تأمین اجتماعی قرار گرفت؟

اگر دانشجوی اروپایی هستید :

در صورت داشتن کارت بیمه­ی درمانی اروپا، لازم نیست کاری انجام دهید: شما همچنان به خدمات درمانی در فرانسه دسترسی خواهید داشت. و بدون توجه به تاریخ ثبت نام در مؤسسه­ ی آموزش عالی فرانسه، تحت حمایت بیمه قرار دارید.

همچنین اگر تابعیت کشوری از اتحادیه اروپا، مثلاً ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ یا سوئیس را نیز داشته باشید، از خدماتی مشابه بهره مند خواهید شد.

 

اگر دانشجوی غیر اروپایی هستید و در سال 18/2017 در فرانسه ثبت نام کرده ­اید :

در آغاز سال تحصیلی 2019 ، هیچ اقدامی لازم نیست : شما به طور خودکار به سیستم تأمین اجتماعی فرانسه متصل خواهید شد.

اگر دانشجوی غیر اروپایی هستید و برای سال تحصیلی آینده وارد فرانسه خواهید شد :

بدون در نظر گرفتن نوع ویزایی که برای تحصیل در فرانسه وارد آن کشور شده اید، می­توانید از خدمات تأمین اجتماعی فرانسه و بازپرداخت هزینه­ های سلامت خود بهره مند شوید.

ابتدا باید در مرکز آموزش عالی خود ثبت نام کنید.

سپس برای برخورداری از خدمات بیمه ­ی تأمین اجتماعی فرانسه اقدام کنید.

ثبت نام رایگان است و با اتصال به سایت بیمه درمانیِ ویژه­ ی دانشجویان خارجی بصورت آنلاین با امکانات دو زبانه­ ی انگلیسی و فرانسوی انجام می­شود.

 

نکاتی درباره بیمه درمانی و کارت ویتال در فرانسه:

کارت هوشمند ویتال، کارت خدمات بیمه درمانی است که به تمام ساکنین فرانسه بالای 16 سال داده می‌شود و تنها در کشور فرانسه قابل استفاده است. بدین ترتیب بیماران می‌توانند با این کارت به تمام مراکز درمانی، داروخانه‌ها و آزمایشگاه‌ها مراجعه کنند. در صورت پرداخت هزینه درمان، دولت فرانسه پس از حدود 5 روز حدود 70 درصد مبلغ پرداخت شده را به حساب بیمار باز می‌گرداند. بیمه‌های تکمیلی در واقع تمام یا بخشی از مبلغ باقی‌مانده را به عهده می‌گیرند. قابل ذکر است که هزینه‌های درمان مردم بی‌بضاعت و یا کم درآمد به طور صددرصد از سوی دولت پرداخت می‌شود که به CMU معروف است.

کارت هوشمند ویتال هر شخص حاوی اطلاعات زیادی است. از جمله : نام، شماره بیمه، عکس، افرادی که تحت بیمه صاحب کارت هستند، نام پزشک معالج (Medecin traitant)، تاریخ اعتبار کارت و دیگر اطلاعات مربوط به بیمه درمانی شخص.

هر فردی که در فرانسه زندگی می‌کند باید برای دریافت کارت ویتال اقدام کند و فرم‌های درخواست شده را پر کند و به تمام سوالات بادقت پاسخ دهد. از آن جا که آماده شدن کارت ویتال ممکن است مدتی به طول بیانجامد به شما یک گواهی بیمه با نام Attestation de droits و یا attestation vitale داده می‌شود تا بتوانید به دکتر و مراکز دیگر درمانی مراجعه کنید.

چنانچه به هر دلیل بطور مثال نداشتن کارت و یا گم کردن گواهی ویتال مجبور به پرداخت تمام هزینه‌های درمانی شده‌اید پزشک، داروخانه و یا مرکز درمانی مربوطه به شما برگه‌ای به نام Feuille de soins می‌دهد که در آن مبلغ پرداخت شده، امضای پزشک، داروخانه و یا مرکز درمانی مربوطه با نام، تاریخ تولد و شماره بیمه شما و مشخصات پزشک و یا داروخانه نوشته و امضا شده است.

این برگه را تکمیل و امضا کنید و برای موسسه بیمه درمانی (Sécurité Sociale) ارسال کنید تا هزینه پرداخت شده را به شما بازگردانند.

در صورت گم شدن و یا دزدیده شدن کارت سریعا مراجع را مطلع سازید تا برای شما کارت جدیدی صادر کنند. تا زمانی که کارت جدید به دستتان نرسیده است می‌توانید با برگه گواهی ویتال کارهای درمانی خود را انجام بدهید.

6بیمه برتردر فرانسه:

یکی از دغدغه های ایرانیانی که مایل به مهاجرت به کشورهای خارجی هستند پیدا کردن شرکتی است که در کشور مقصد با حداقل هزینه اما تعهدات کافی بیمه درمانی صادر کند. لذا بر آن شدیم تا با تحقیق و مکاتبه با شرکت های ارائه کننده بیمه درمانی در کشور فرانسه لیستی از بهترین ها را تهیه و ارائه نماییم. در لیست ذیل ۶ شرکت ارائه کننده بیمه درمانی ارزان قیمت اما با کیفیت در کشور فرانسه معرفی شده اند. البته پیشنهاد می گردد قبل از استفاده از خدمات شرکت های های فوق نسبت به جمع آوری اطلاعات مکفی در خصوص عملکرد و اعتبار آن ها از طریق سازمان های ذیربط اقدام فرمایید.

 

بیمه درمانی AXA S.A

https://www.axa.com

بیمه درمانی Allianz SE

https://www.allianz.com

بیمه درمانی Anthem

https://www.anthem.com

بیمه درمانی Kaiser Foundation

https://www.kff.org

بیمه درمانی Assicurazioni Generali S.p.A

https://www.generali.com

بیمه درمانی Prudential plc

https://www.prudential.com

 

نکات مهم نهاییي:

نکته ۱‌بیمه درمانی عمومی یا همان ۷۰ درصد برای همه افرادی که در فرانسه زندگی میکنند رایگان است. شما فقط بایستی اجازه اقامت در فرانسه را داشته باشید تا کارت درمانی اینجا را بگیرید. برای این کار به اداره ی بیمه منطقه ی خود به نام Assurance Maladie مراجعه کنید.
نکته ۲:‌ امکان اینکه شما یک بیمه تکمیلی حداقل را بصورت مجانی بگیرید وجود دارد. در صورتیکه درآمد شما کم باشد (زیر ماهی ۷۰۰ یورو)، دولت هزینه بیمه تکمیلی شما را هم پرداخت میکند. این نوع بیمه به نام CMU شناخته می شود و ویژه ی ۲۸ سال به بالا هست. برای این بیمه هم به اداره ی Assurance Maladie مراجعه کنید.

نکته ۳: دانشجویانی که سال اول ورودشان به فرانسه هست و بالای ۲۸ سال دارند، به Assurance Maladie مراجعه و درخواست بیمه عمومی و CMU را باهم میدهند.                                                                                                                                           این افراد گواهی ۷۵۰۰ یورو یا معادل اون رو که به سفارت در هنگام درخواست ویزا دادند، به عنوان revenue یا درآمد سال گذشته اعلام کنند.
نکته ۴:‌ برای دانشجویانی که زیر ۲۸ سال باشند بیمه های تکمیلی خاصی (از طریق دانشگاه) وجود دارد که هزینه آن بسیار کم است. در حدود سالی ۱۰۰ یورو برای یک نفر. این رقم با هزینه ماهیانه ۴۰-۵۰ یورو بصورت عادی اصلا قابل قیاس نیست. یک فرد عادی برای بیمه تکمیلی باید در حدود سالی ۶۰۰ یورو پرداخت کنه.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره تخصصی فرانسه