بازار کار رشته داروسازی در فرانسه

یکی از بهترین رشته های پیراپزشکی جهت تحصیل و کار در کشور فرانسه رشته داروسازی است. این رسته در دانشگاه‌های برتر این کشور نیز ارائه می شود. بازار کار رشته داروسازی برای تحصیل کرده های این رشته دارای درآمد بالا است. همچنین جایگاه خوب و اجتماعی نیز به همراه است و این عوامل مورد توجه بسیاری از فارغ‌التحصیلان این رشته قرار گرفته است. افرادی که برای بازار کار کشور فرانسه ویزای کاری دریافت می کنند می توانند به عنوان یک داروساز همسر و فرزندان شان را را به عنوان همراه به این کشور ببرند و از مزایای زندگی عالی و رویایی این کشور استفاده کنند.

در کشور فرانسه تحصیل در رشته داروسازی نیز در دانشگاه های برتر و معتبر این کشور ارائه می‌شود. و یک فرصت ایده‌آل برای دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل است.
در مقاله زیر در مورد بازار کار رشته داروسازی در کشور فرانسه برای شما عزیزان توضیحاتی داده می‌شود.

کشور فرانسه بزرگ ترین کشور عضو اتحادیه اروپا است و بخش بزرگی از آن در اروپای غربی قرار دارد. کشور فرانسه از پیشگامان تاسیس اتحادیه اروپا است. و اکنون در استحکام روابط کشورهای اروپایی نقش مهمی را دارد. این کشور با کشورهایی نظیر بلژیک، لوکزامبورگ، آلمان، سوئیس، ایتالیا، موناکو، اسپانیا و آندورا دارای مرز مشترک است.

پایتخت این کشور پاریس است، که فرانسه را به کشوری توریستی تبدیل کرده است و زبان رسمی مردم فرانسه، فرانسوی است. فرانسه با حدود ۶۸ میلیون نفر جمعیت بعد از آلمان دومین رتبه جمعیتی را در اتحادیه اروپا را دارد.

بازار کار رشته داروسازی

بررسی بازار کار داروسازی در کشور فرانسه

داروسازان حرفه‌ای در این کشور در مراکز بهداشتی و بیمارستان ها می توانند کار کنند. بازار کار این رشته در کشور فرانسه در داروخانه ها و مراکز زیست شناسی نیز خوب می باشد. ولی بیش ترین درآمد نصیب داروسازانی می شود که اقدام به تاسیس داروخانه می نمایند. افرادی که در دانشگاه های کشور فرانسه در رشته داروسازی تحصیل کرده اند، دارای مهارت علمی و تخصصی تری هستند.

در نتیجه خیلی راحت تر در این کشور می توانند کار مورد نظرشان را پیدا کنند. در این کشور با در بازار کار رشته داروسازی، دختران نیز دارای تعادل جنسیتی هستند یعنی بیش از ۵۰ درصد داروسازان این کشور را زنان و دختران تشکیل می‌دهند.

کار در فرانسه بدون دعوتنامه کاری ممکن است؟

بازار کار داروسازان در کلینیک های خصوصی و دولتی فرانسه

با توجه به اینکه در کشور فرانسه کمبود داروخانه وجود دارد. در سال‌های گذشته سبب افزایش سهمیه دانشجویی در رشته داروسازی در دانشگاه ها شده است. در شهرهای کوچک کشور فرانسه کمبود داروساز و داروخانه ها حس می شود و در نتیجه فرصت‌های شغلی بیشتری نیز در شهرهای کوچک برای فارغ التحصیلان رشته داروسازی وجود دارد.

درامد داروسازان در بازار کار رشته داروسازی

داروسازی که در بیمارستان های دولتی کار می کنند سالانه حداکثر ۳۲۰۰۰هزار یورو درآمد دارند. اما در کلینیک های خصوصی این مقدار بیشتر می‌شود. درآمد داروسازانی که اقدام به تولید دارو خانه می کنند، به مراتب بیشتر از داروسازانی است که در کلینیک های دولتی و خصوصی مشغول به کار هستند.

داروسازان با توجه به آموزش های ویژه ای که در طول تحصیل دریافت کردند و مهارت هایی که در طول دوره کارآموزی به دست آمده می توان در مواردی مانند آژانس های نظارتی مانند اداره های ایمنی محصولات بهداشتی و یا آزمایشگاه ملی دوپینگ مشغول به کار شوند.

نحوه کار داروساز در بازار کار داروسازی فرانسه

با توجه به شرایط بازار کار خوب داروسازی در کشور فرانسه این رشته همیشه مورد توجه متخصصان و دانش آموختگان ان قرار گرفته است. ولی برای دریافت صلاحیت کار به عنوان یک داروساز به فرد متقاضی، باید شرایط و مدارک لازم را برای این کار ارائه دهد. یکی از شرایط اصلی داشتن مدرک آکادمیک تحصیلی و تسلط به زبان فرانسوی و یا انگلیسی می باشد. ولی متقاضیانی که مدرک خارجی دارند ابتدا باید مدرک داروسازی خود را معادل سازی کنند و بعد از تایید مدرک آن را دریافت نمایند. این معادل سازی از طریق سایت ENIC/NARIC Center انجام می شود.

 • مدارک مورد نیاز برای دریافت تاییدیه مدرک عبارتند از:
 • اسکن کپی مدارک تحصیلی به زبان اصلی
 • اسکن کپی ترجمه مدرک تحصیلی به زبان فرانسوی و انگلیسی
 • اسکن کپی مدارک شناسایی فرد متقاضی
 • رسید پرداخت هزینه رسیدگی به مبلغ ۷۰ یورو
 • مشاغل موجود در بازار کار داروسازی در کشور فرانسه

تاسیس داروخانه و یا کار کردن در یک داروخانه بیمارستان برای افرادی که به کشور فرانسه مهاجرت کردند تنها شغل های موجود در بازار داروسازی در فرانسه نیست. فرصت‌های شغلی دیگری نیز وجود دارد. مثلاً داروسازان می‌توانند در بخش های تحقیقاتی دانشگاه ها و یا مراکز تحقیقات بالینی شرکت های داروسازی عنوان محقق یا متخصص داشته باشند.

از فرصت های شغلی دیگر می توان به کار در انجمن های داروسازی به عنوان شیمیدان یا متخصص دارو اشاره کرد، که درآمد نسبتا خوبی نیز دارد. فردی که در رشته داروسازی تحصیل می کند و تخصص در یکی از شاخه های این رشته را کسب کند، می تواند گزینه مناسب برای شغل های بلند مرتبه مدیریتی به عنوان یک داروساز باشد. اگر فرد متقاضی جزو کشورهای حوزه اتحادیه اروپا مانند آلمان، اتریش، لهستان و بلژیک باشد بازار کار خوبی برای این افراد در فرانسه وجود دارد و درآمدهای خوبی بین افراد تعلق می گیرد.

بازار کار رشته داروسازی

دریافت ویزای کار برای داروسازان فرانسه

کشور فرانسه نسبت به همسایگان اروپایی خود کشوری پرجمعیت و اقتصادی است، که متقاضیان دریافت ویزای کار زیادی دارد. ویزای کار کشور فرانسه به صورت جواز کار پاره وقت و تمام وقت صادر می شود. که جواز کار پاره وقت مختص به دانشجویان در این کشور تحصیل می کنند. شهروندان اتحادیه اروپا و کشور سوئیس برای کار در این کشور نیاز به دریافت ویزای کاری ندارند.

حقوق ماهیانه مشاغل مختلف در فرانسه

مدارک لازم برای اخذ ویزای کار کشور فرانسه

مدارک مورد نیاز با توجه به انواع ویزای کاری کشور فرانسه با یکدیگر تفاوت دارد. افرادی که عضو کشورهای اتحادیه اروپا هستند، وزای کار به صورت کوتاه مدت ۹۰ روزه دریافت می‌کنند و یا به صورت بلندمدت که بیش از ۹۰ است، صادر می شود. یکی از بهترین راه ها برای گرفتن ویزای کاری کشور فرانسه داشتن یک پیشنهاد کاری از سوی یک کارفرمای فرانسوی است، که این پیشنهاد کاری می تواند در مورد داروسازی و داروخانه ها باشد.

مدارک لازم برای اخذ ویزای فرانسه عبارتند از :

 • فرم درخواست صدور ویزا را تحویل و تکمیل نمایند.
 • هزینه‌های مربوط به بررسی درخواست ویزا پرداخت گردد.
 • مدارک سلامت پزشکی و گواهی تفکر مالی ارائه گردد.
 • رزومه کاری مرتبط با شغل داروسازی ارائه شود.
 • داشتن گذرنامه معتبر با حداقل یک سال اعتبار الزامی است.
 • ارایه عکس پاسپورتی زمینه سفید

بعد از اینکه مدارک بالا را به سفارت کشور فرانسه ارائه دادید. مدت زمانی که برای بررسی درخواست ویزای کاری شما وجود دارد، هفتاد روز است. بعد از بررسی‌های لازم اگر شرایط شما مورد تایید کشور فرانسه باشد، برای ثبت و تنظیم قرار مصاحبه حضوری، با شما ارتباط برقرار می کنند. توجه داشته باشید که زمان مصاحبه هرگز تمدید نمی شود.

بهترین دانشگاه های کشور فرانسه برای رشته داروسازی

افرادی که در خود کشور فرانسه در رشته داروسازی تحصیل می نمایند، مسلماً سریعتر وارد بازار کار رشته داروسازی می‌شوند. قطعاً در مرتبه بالا تری شغل مورد نظر خود را پیدا می کنند. تحصیل در رشته داروسازی در کشور فرانسه به علت برخورداری از امکانات خوب آموزشی و همچنین رایگان بودن دانشگاه های این کشور مقاصد متقاضیان تحصیل در این کشور شده است. این کشور یکی از بهترین کشورها برای تحصیل در رشته داروسازی به شمار می‌آید. در لیست زیر دانشگاه های داروسازی فرانسه آورده شده است:

 • Université de Paris
 • Université Grenoble Alpes
 • University of Bordeaux
 • Aix-Marseille University
 • Université Claude Bernard Lyon 1

بازار کار رشته داروسازی

اقدامات لازم بعد از فارغ التحصیلی در رشته داروسازی

با توجه به فعالیت دانشجویان بعد از ۶ الی ۹ سال ارایه می‌شود. این مدرک در کشورهای اتحادیه اروپا و همچنین در سراسر دنیا به رسمیت شناخته می‌شود. دانشجویان بعد از دوره تحصیلی ۶ و یا ۹ ساله خود باید برای دریافت مدرک نهایی، مدرک دیپلم پزشکی و یا مدرک دکترا داروسازی از پایان نامه خود دفاع کنند.

داروسازان غیر اروپایی مجاز به تامین و کار در داروخانه های جامعه فرانسه نیستند. مگر اینکه مجوز خاصی را برای این کار بگیرند. ولی هر ساله ۱ سهمیه بین المللی عنوان سهمیه Internatpositions به طور ثابت برای همه داروسازان ارائه می شود. این سهمیه سرنوشت داروسازان اروپایی را تعیین می کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.